Policie obvinila soudkyni z Liberce kvůli nezákonné vazbě

Liberec - Liberecká soudkyně Lenka Zhoufová čelí obvinění z nezákonného držení zadrženého muže ve vazbě. O prodloužení vazby údajně rozhodla až po zákonném termínu a dokument antedatovala.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto

Zhoufová podle policie v roce 2016 o den propásla termín prodloužení vazby drogového dealera, na což soudkyni upozornila advokátka zadrženého. Podle zákona tak měl být muž propuštěn, ale soudkyně vazbu přesto prodloužila a rozhodnutí antedatovala. Zadržený tak strávil osm dní ve vazbě nezákonně.

Zhoufová byla koncem února obviněna ze zneužití pravomoci a zbavení osobní svobody, potvrdil serveru irozhlas.cz dozorující žalobce Lukáš Borovička z litoměřického státního zastupitelství.

Chybou soudkyně se již loni zabýval kárný senát Nejvyššího správního soudu, který potrestal Zhoufovou snížením platu o 25 procent na jeden rok. Senát zvolil mírnější trest, protože soudkyně byla do té doby bezúhonná a v justici teprve začínala.

Předsedkyně Okresního soudu v Liberci Ivana Šoljaková loni v souvislosti s kauzou řekla, že je soud přetížen. Velká část soudců v minulých letech navíc přešla ke krajskému soudu a nově příchozím začínajícím soudcům chybí zkušenosti.

Nezákonná vazba zmíněného dealera zřejmě není jediným pochybením Zhoufové. Krajský soud přezkoumává případ, kdy na podzim nechala dalšího muže několik dní nezákonně ve vazbě.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Česka dorazily tropy. Jak je přežít bez újmy a mít doma příjemně?

19.06.2018 17:54 Teploty budou po mírném ochlazení opět atakovat třicetistupňové hranice, nezaprší a díky tropickým…

ÚS rozsekl spor o alimenty: Soudy musí brát v potaz i vzdálenost mezi…

19.06.2018 16:59 Brno - Ústavní soud zamítl stížnost muže, který požadoval svěření dětí do takzvané střídavé péče.…

Policie zasahuje na pražském magistrátu, politici jdou k výslechu

19.06.2018 16:40 Aktualizováno Praha - Na pražském magistrátu zasahují policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu …

Vyšetřování v kauze FAU pokračuje, žalobce zamítl stížnosti

19.06.2018 16:03 Olomouc - Žalobce zamítl všechny stížnosti proti zahájení trestního stíhání v případu podezření z…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama