Muž obviněný z terorismu byl zapálený podporovatel SPD, hnutí daroval víc než 12 tisíc

Praha – Senior, který byl obviněn z terorismu poté, co úmyslně způsobil srážku dvou vlaků se stromy, chtěl podle policie podnítit nenávist vůči muslimům. Podle lidí z jeho okolí patří mezi podporovatele hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Hnutí Tomia Okamury dokonce přispíval na kampaň.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Vlaky

Policisté Jaromíra Baldu zadrželi v druhé polovině února, byl obviněn z terorismu a hrozí mu doživotí. První nehoda se stala 1. června na trati mezi Mladou Boleslaví a Bakovem nad Jizerou. Osobní vlak najel do spadlého stromu. Cestovalo v něm devět lidí, nikdo se nezranil. Druhá nehoda se stala 28. července mezi stanicemi Bezděz a Bělá pod Bezdězem. Ani při této nehodě nebyl nikdo zraněn.

V obou případech podle policie sedmdesátiletý Čech stromy na trať pokácel. Na místě také nechal vzkazy odkazující na islám. Kvůli tomu je obviněn rovněž z vyhrožování teroristickým útokem. Tohoto činu se měl dopustit rozšiřováním letáků, které obsahovaly jazykově zkomolené výhrůžné texty, jež měly evokovat, že byly psány vyznavačem džihádu, který plánuje teroristické útoky na občany České republiky.

Obviněný podle médií patřil k výrazným podporovatelům SPD Tomia Okamury. „Bylo to jako pěst na oko, když tu projíždělo zelené auto s Okamurou na dveřích. On byl hodně zapálený. Byl jediný, kdo dával najevo, koho ve volbách podporuje. Dokonce jsem zaregistroval nalepenou samolepku pana Okamury na závorách. Kudy chodil, tudy je trousil. Říkal jsem si, že tohle je opravdový fanda,“ popsal Baldu pro Aktuálně.cz starosta Bakova nad Jizerou Radim Šimáně.

Místní obyvatelé také podle serveru iDnes.cz upozornili na to, že den před prvním nárazem vlaku do úmyslně poraženého stromu objevil se v obci Debř černý výlep protiislámských plakátů hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD).

Server Manipulátoři.cz poukazuje na povinně zveřejněný seznam osob, které stranám poskytly bezúplatné plnění. Z něj vyplývá, že Balda vylepil plakáty SPD Tomia Okamury za 3 300 Kč, rovněž si nechal od června do září 2017 pověsit plachtu za 4 800 Kč a polepit auto materiály SPD za 4 350 Kč.

Vstupte do diskuze (20)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Česka dorazily tropy. Jak je přežít bez újmy a mít doma příjemně?

19.06.2018 17:54 Teploty budou po mírném ochlazení opět atakovat třicetistupňové hranice, nezaprší a díky tropickým…

ÚS rozsekl spor o alimenty: Soudy musí brát v potaz i vzdálenost mezi…

19.06.2018 16:59 Brno - Ústavní soud zamítl stížnost muže, který požadoval svěření dětí do takzvané střídavé péče.…

Policie zasahuje na pražském magistrátu, politici jdou k výslechu

19.06.2018 16:40 Aktualizováno Praha - Na pražském magistrátu zasahují policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu …

Vyšetřování v kauze FAU pokračuje, žalobce zamítl stížnosti

19.06.2018 16:03 Olomouc - Žalobce zamítl všechny stížnosti proti zahájení trestního stíhání v případu podezření z…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama