Roste počet pacientů s nádory kůže. Jak poznat zákeřný melanom?

Praha - Počet pacientů se zhoubnými nádory kůže roste, za 20 let se podle Národního onkologického registru zdvojnásobil. Nemocných ale díky včasnému odhalení a lepší léčbě umírá téměř stejně. Nejčastěji onemocní lidé ve věku 55 až 59 let. Rizikem pro vznik nádorů je spálení kůže sluncem, zejména v dětské věku, a dlouhodobý nebo častý pobyt v rovníkových oblastech světa.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto

Melanomů bylo v roce 2015, ze kterého pochází poslední data v registru, v Česku odhaleno přes 2500. Podlehlo jim 440 lidí. Melanom s metastázami tvoří čtyři procenta kožních nádorů, způsobuje ale až 79 procent úmrtí.

"Melanom vzniká z pigmentotvorných buněk, většinou to bývá jejich poškozením. Obvykle je to v důsledku častého výskytu na slunci a nedostatečné ochraně," řekl předseda České dermatovenerologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Petr Arenberger.

Vliv na vznik rakoviny kůže má také takzvaný fototyp kůže, nejvíce ohrožení jsou lidé světlovlasí a modroocí se světlou kůží. U desetiny nemocných se nádor najde i u některého z rodinných příslušníků.

Před několika lety přežíval déle než rok pouze jeden ze čtyř pacientů s melanomem. Střední doba přežití se pohybovala mezi šesti a devíti měsíci. Lepší vyhlídky podle Arenbergra přináší imunologická léčba, která vyvolává reakci imunitního systému zacílenou na nádorové buňky.

"Ze skupiny pacientů, kterým byla nasazena imunologická léčba a přežili jeden až tři roky, prakticky nikdo neumírá. Pacienti se nemohou považovat za vyléčené, ale z akutního stádia se dostanou do chronického stádia, který známe například ve spojitosti s infekcí HIV," vysvětlil. Až čtvrtina nemocných má naději na přežití 10 a více let bez známek onemocnění.

Od letošního února je tato léčba hrazená z veřejného zdravotního pojištění. Na schválení úhrad čeká také pro některé typy rakoviny plic a močového měchýře.

Prvními příznaky nádoru kůže jsou změny na mateřských znaménkách. Nejčastěji mění útvar své zbarvení a okraje, šupí se, mění svou velikost, vyklenuje se nad povrch nebo může svědit či krvácet. V pokročilých případech má pacient zvětšené lymfatické uzliny.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Takovouhle kritiku Česká televize ještě nezažila. Dalibor Janda řekl od…

20.06.2018 22:11 Aktualizováno Praha - Hudebník a zpěvák Dalibor Janda je silně nespokojený s poměry v České televizi. Lidem proto…

Soud snížil trest útočnému sadistovi. Znásilnil ženu, pak se ji snažil…

20.06.2018 17:37 Praha - Jozef Giňa (55) si za znásilnění a pokus o vraždu ženy (40) v Jablonci nad Nisou odpyká 16…

Jak vypadá ideální rodina dle Čechů?

20.06.2018 15:33 Praha - Tři čtvrtiny Čechů považují za ideální rodinu se dvěma dětmi, podle 35 procent Čechů je…

Soud vyhověl žalobci, v kauze nelegálního lihu zvýšil tresty

20.06.2018 14:06 Olomouc - Vrchní soud v Olomouci dnes zvýšil tresty šesti ze sedmi obžalovaných v kauze odběratelů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama