Kostel v Gutech lehl popelem. Šlo o žhářství, žaloba na tři mladíky má být v březnu

Třinec - Obžaloba kvůli zapálení kostela v Gutech na Třinecku by mohla být podána už v první polovině března. Tři obžalovaní mladíci se nyní seznamují s policejním spisem. Požár způsobil na mobiliáři církevní památky škodu téměř 6,7 milionu korun. Škoda na budově kostela byla vyčíslena na 14 milionů.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Požár kostela v Třinci

"Seznamování se spisem začalo tento týden. Jakmile skončí, dostanu spis a ve věci rozhodnu," řekl dozorující státní zástupce Josef Šuhaj. Dodal, že případná obžaloba by mohla být k soudu podána v první polovině března. Znalecké posudky potvrdily, že dřevěný kostel ze 16. století byl skutečně zapálen úmyslně.

Kostel, který byl národní kulturní památkou, shořel loni v srpnu. Kriminalisté krátce po požáru obvinili tři osmnáctileté mladíky z Ostravska a Frýdecko-Místecka. Minimálně jeden chtěl ve žhářských útocích pokračovat a měl už vybraný další objekt. Vazebně je stíhán jeden obviněný, trestní stíhání dvou dalších obviněných je vedeno na svobodě. Obviněni byli z obecného ohrožení, ve vězení mohou v případě odsouzení strávit až 15 let.

Na místě shořelého kostela vznikne věrná replika, její stavbu by z velké části měla zaplatit pojistka. Náklady spojené s mobiliářem by měla hradit sbírka vyhlášená radnicí v Třinci. Dosud se na speciálním kontě sešlo více než 3,2 milionu korun. Nový kostelík by měl být postaven na jaře 2019.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Česka dorazily tropy. Jak je přežít bez újmy a mít doma příjemně?

19.06.2018 17:54 Teploty budou po mírném ochlazení opět atakovat třicetistupňové hranice, nezaprší a díky tropickým…

ÚS rozsekl spor o alimenty: Soudy musí brát v potaz i vzdálenost mezi…

19.06.2018 16:59 Brno - Ústavní soud zamítl stížnost muže, který požadoval svěření dětí do takzvané střídavé péče.…

Policie zasahuje na pražském magistrátu, politici jdou k výslechu

19.06.2018 16:40 Aktualizováno Praha - Na pražském magistrátu zasahují policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu …

Vyšetřování v kauze FAU pokračuje, žalobce zamítl stížnosti

19.06.2018 16:03 Olomouc - Žalobce zamítl všechny stížnosti proti zahájení trestního stíhání v případu podezření z…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama