Tisíce Čechů se bouří: Podepisují petici na záchranu jelena. Zapojil se i známý sportovec

Praha – Jak jsme vás již informovali, Jeden z jelenů z návštěvnického centra pro pozorování tohoto zvířete u Kvildy na Prachaticku napadl turistu. Podle původních informací měl být jelen utracen. Mezi lidmi ale tato informace vyvolala vlnu nevole.

Přidejte svůj názor 46 komentářů

Jelen

Turista napadený neutrpěl vážná zranění. Šumavský národní park, který výběh zřídil, uvedl, že jelena utratí. Mluvčí parku Jan Dvořák uvedl, že se turista choval přesně podle předpisů. „Nic neporušil, nesestoupil z vyznačené stezky," zdůraznil. Dodal, že se ze strany jelena nedá hovořit ani o nějaké mimořádné agresi. Podle mluvčího je zvíře už zvyklé na lidi a vyhledává jejich společnost

Lidem se ale nelíbí myšlenka, že by mělo být zvíře kvůli tomuto incidentu utraceno. Vznikla dokonce i petice. „My, níže podepsaní, žádáme, aby jelen z areálu Návštěvnického centra na Kvildě byl ponechán naživu. Existují také jiné formy řešení situace kromě navrhovaného odstřelu,“ uvádějí signatáři petice s názvem „Nechte jelena z Kvildy žít! Jde o hodiny!“

Autoři petice poukazují na to, že jelen který zranil návštěvníka jevil známky absolutní ztráty plachosti, za což podle nich nese plně vinu personál návštěvnického centra. „Nyní je jeho povinností zajistit bezpečnost jelena i návštěvníků výstavbou plotu nebo vyškoleným doprovodem,popřípadě přesunem jelena do jiného chovného zařízení. Zvířata potřebují v zimním období klid a v návštěvnickém centru jsou neustále rušeny návštěvníky což vede k jejich stresování,v krajních případech i agresivnímu chování. Jelen absolvoval tisíce návštěv a vždy se choval přátelsky ke všem návštěvníkům centra,“ zdůrazňují fakt, že zvíře nejevilo známky agrese.

„Vyzýváme tedy tímto ředitele Správy národního parku Šumava Mgr. Pavla Hubeného, aby upustil od odstřelu jelena,“ dodává se v petici, kterou zatím podepsalo necelých 11 tisíc lidí.

Šumavský národní park posléze uvedl, že považuje likvidaci jelena, za poslední možnou variantu. Hledá jinou alternativu, jak by se zvířetem naložil. Zvažuje, zda nemá jelena umístit do jiného zařízení šumavského parku, nebo jej prodat. O jelena má zájem Klub vojenské historie Gabreta, jenž by jej rád koupil a přesunul do obory.

„Toto zvíře nemůže pro svoji nebezpečnost již déle zůstat ve volně přístupném výběhu návštěvnického centra Kvilda," uvedl Dvořák. Jelen nezpůsobil turistovi vážné zranění. Podle Dvořáka zvíře postrádá jakoukoliv plachost a spíš vyhledává lidi, na něž je zvyklé.

Pro záchranu zvířete se například na svém facebookovém profilu vyjádřil i biatlonista a olympionik Michal Šlesingr. „V první řadě bych chtěl upozornit na to, že vinu za tento incident nenese jelen, ale provozovatel návštěvnického centra, který umožňoval interakci jelena s návštěvníky," zdůraznil s tím, že existuje mnoho způsobů, jak je možné situaci řešit, aniž by jelen musel být odstřelen.

"Protestuji, aby bylo bezdůvodně zabito divoké zvíře jenom proto, že bylo propagátory divočiny přinuceno ke ztrátě plachosti a že v projektu za mnoho desítek milionů korun nebylo pamatováno na bezpečnost návštěvníků," uvedl v tiskové zprávě předseda Svazu šumavských obcí Petr Málek.

Dodal, že to vypadá, že turisté se na šumavskou divočinu budou chodit dívat jen do výběhů s průvodcem. "Skutečné přirozené přírodní procesy, které mají být tím největším turistickým lákadlem a jistotou pro socioekonomickou stabilitu regionu, zůstanou na Šumavě veřejnosti nepřístupné," dodal Málek s tím, že to jen prohlubuje nedůvěru samospráv.

Vstupte do diskuze (46)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku se prodávala otrávená jablka. Řekneme vám, jestli je máte doma i vy

22.06.2018 17:17 Aktualizováno Praha - Inspektoři odhalili jablka z Polska, která obsahovala nebezpečné množství pesticidů. Od…

Požár u Bzence způsobila jiskra od vlaku, hasiči likvidují skrytá ohniska

22.06.2018 16:01 Aktualizováno Hodonín - Čtvrteční požár u Bzence na Hodonínsku si vyžádal zásah přes 150 hasičů z více než 40…

AIDS? Češi problém připouští, strach z nakažení ale příliš nemají

22.06.2018 14:58 Praha - Onemocnění AIDS v současné době považuje za problém v Česku 61 procent lidí, což je nejméně…

Česko se vzpamatovává z bouřek a vichřice, škody jdou do milionů. Počasí…

22.06.2018 08:46 Aktualizováno Praha - Čtvrteční bouřky provázené silným větrem odřízly od elektřiny až 17.000 odběratelů, škody…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama