V 90. letech mazaně zmanipuloval Bingo, soud dnes vynesl nový trest

Praha - Za zmanipulování televizní hry Bingo dostal Pavel Fantyš 3,5 lety vězení. Rozsudek Městského soudu v Praze ještě není pravomocný. Obviněný se na místě odvolal, žalobkyně si ponechala lhůtu pro případné odvolání.

Přidejte svůj názor

Soudy, ilustrační fotografie

Fantyš v roce 1995 uprchl, v nepřítomnosti ho soud po deseti letech odsoudil k pětiletému vězení. Muž byl dopaden loni v létě v USA, po vydání do Česka požádal o nové projednání svého případu.

Fantyš podle obžaloby zmanipuloval losování v doplňkové hře Binga Nová šance. Systém hry spočíval v tom, že počítač měl vylosovat deset náhodných čísel tiketů, jejichž majitelé se v dalším týdnu zúčastnili televizní soutěže. Fantyš změnil systém tak, aby počítač losoval čísla tiketů, které předtím podle spisu sám zakoupil.

Obžalobě čelilo kromě Fantyše dalších šest lidí, kterým soud v roce 2005 potvrdil za distribuci tiketů podmíněné tresty. Nové řízení se Fantyšových společníků netýká. Podle rozsudku způsobila skupina škodu 26,970.000 korun, soudkyně Lenka Cihlářová ale dnes uvedla, že skutečná škoda byla zřejmě o dva miliony vyšší.

Soud však nemohl Fantyše v novém řízení potrestat přísněji než napoprvé, kromě určení výše škody se týkalo i trestu. Cihlářová muži i tak uložila trest pod zákonnou hranicí trestní sazby.

Obhájkyně Fantyše dnes navrhovala, aby soud muže potrestal podmíněným trestem, stejně jako jeho společníky. Žalobkyně naopak argumentovala tím, že by uložení podmíněného trestu vyslalo signál, že se pachatelům vyplatí skrývat před zákonem. Cihlářová se nakonec přiklonila k názoru žalobkyně. Upozornila, že i přes svůj věk Fantyš vyčníval díky svým schopnostem. "Byl dál, než jiný devatenáctiletý," řekla Cihlářová. Upozornila například na to, že už tehdy Fantyš úspěšně podnikal.

Na Cihlářovou Fantyš podle jejích slov během hlavního líčení působil dojmem, že je stále hrdý na to, co se mu v 90. letech povedlo. "Je velkou škodou, že tyto své schopnosti obžalovaný použil za hranou zákona, a nevyužil je ku svému prospěchu, v rámci své podnikatelské činnosti," dodala soudkyně.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Česka dorazily tropy. Jak je přežít bez újmy a mít doma příjemně?

19.06.2018 17:54 Teploty budou po mírném ochlazení opět atakovat třicetistupňové hranice, nezaprší a díky tropickým…

ÚS rozsekl spor o alimenty: Soudy musí brát v potaz i vzdálenost mezi…

19.06.2018 16:59 Brno - Ústavní soud zamítl stížnost muže, který požadoval svěření dětí do takzvané střídavé péče.…

Policie zasahuje na pražském magistrátu, politici jdou k výslechu

19.06.2018 16:40 Aktualizováno Praha - Na pražském magistrátu zasahují policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu …

Vyšetřování v kauze FAU pokračuje, žalobce zamítl stížnosti

19.06.2018 16:03 Olomouc - Žalobce zamítl všechny stížnosti proti zahájení trestního stíhání v případu podezření z…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama