Krev na rukách. Happening před sídlem KSČM připomněl zločiny komunismu

Praha - Dnešní happening před pražským sídlem KSČM v ulici Politických vězňů zahájil připomínku 70. výročí počátku komunistické diktatury. Přibližně dvě desítky aktivistů umístily u vchodu do budovy umyvadlo s čistou vodou. Pak se obraceli na přicházející soudruhy s dotazem, zda mají umyté ruce.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

KSČM

Akce s názvem Krev na rukách se obešla bez incidentů. "Happeningem jsme chtěli upozornit na to, že se během komunistické totalitní diktatury staly zločiny, jejichž počátek v únoru 1948 si nyní připomínáme. Ty zločiny nebyly potrestány a krev, která nejde umýt, zůstala symbolicky na rukách," řekl Petr Marek, zástupce iniciativy Bez komunistů.cz.

Podle Marka stále nebyla nastolena spravedlnost pro tisíce obětí komunismu v bývalém Československu. Byli to jak letci bojující za druhé světové války v britské RAF, tak nevinné oběti v podobě malých dětí, řekl. Zástupci Bez komunistů.cz se dlouhodobě věnují tématu dětí, které zemřely matkám vězněným komunisty.

"Usilujeme o to, aby celá otázka byla prozkoumána. Společnost, kde není nastolena spravedlnost, se pak vyvíjí pokřivená, hodnoty jsou zrelativizovány a to je i vysvětlení pro naše mnohé dnešní problémy," uvedl Marek.

Připomínkové akce pokračují v sobotu odpoledne shromážděním na Staroměstském náměstí v Praze. Pak bude následovat pochod ze Staroměstského náměstí na Národní třídu. Symbolicky povede od balkónu paláce Kinských, z něhož v únoru 1948 řečnil Klement Gottwald, na místo studentské demonstrace na Národní třídě v listopadu 1989.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku se prodávala otrávená jablka. Řekneme vám, jestli je máte doma i vy

22.06.2018 17:17 Aktualizováno Praha - Inspektoři odhalili jablka z Polska, která obsahovala nebezpečné množství pesticidů. Od…

Požár u Bzence způsobila jiskra od vlaku, hasiči likvidují skrytá ohniska

22.06.2018 16:01 Aktualizováno Hodonín - Čtvrteční požár u Bzence na Hodonínsku si vyžádal zásah přes 150 hasičů z více než 40…

AIDS? Češi problém připouští, strach z nakažení ale příliš nemají

22.06.2018 14:58 Praha - Onemocnění AIDS v současné době považuje za problém v Česku 61 procent lidí, což je nejméně…

Česko se vzpamatovává z bouřek a vichřice, škody jdou do milionů. Počasí…

22.06.2018 08:46 Aktualizováno Praha - Čtvrteční bouřky provázené silným větrem odřízly od elektřiny až 17.000 odběratelů, škody…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama