Most ve Vilémově stojící na místě zříceného nemá zátěžové zkoušky

Havlíčkův Brod - Dnes pokračovalo projednávání pádu mostu ve Vilémově ze září 2014, při kterém zemřeli čtyři lidé. U soudu v Havlíčově Brodě vypovídal úředník stavebního úřadu v Chotěboři Stanislav Vodička. Deset lidí je obviněno z obecného ohrožení z nedbalosti. Hrozí jim vězení od tří do deseti let.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Zřícený most v obci Vilémov na Vysočině, zemřeli zde čtyři dělníci.

Vodička v roce 2013 povolil rekonstrukci mostu a v létě 2015 předčasné užívání silnice Golčův Jeníkov - Chotěboř a tím i nového mostu, který stojí na místě zříceného. Zátěžovou zkoušku nového mostu ale dosud nikdo neudělal. O kolaudaci stavebník, kterým je Kraj Vysočina, nepožádal, vyplynulo z výpovědi úředníka.

Soud se dnes zabýval rozpory ve stavebních projektech. Z předchozího soudního jednání vyplynulo, že průvodní zpráva k dokumentaci hovořila o rekonstrukci mostu vyztužením, zatímco samotný projekt řešil demolici a stavbu nového mostu. Vodička uvedl, že povolil rekonstrukci. Ani poté, co most spadl, neinicioval nová jednání o změně povolení. Řekl, že ho stavebník formálně neinformoval o tom, že se okolnosti stavby změnily. Soudkyně Hana Doubková označila jeho výpověď za vyhýbavou.

Před soudem dnes vypovídal také bývalý náměstek hejtmana Kraje Vysočina Libor Joukl. Funkci zastával od podzimu 2008. Na citaci ze stavebního povolení, která se týkala rekonstrukce mostu vložením ocelové výztuže do mostního oblouku, reagoval slovy, že něco takového slyší poprvé. "Od té doby, co jsem nastoupil na kraj, se vždycky hovořilo o zbourání a stavbě nového mostu," řekl Joukl. V tom duchu také podle něho měl být vypracován projekt.

Před soudem už dříve vypovídal projektant ze společnosti Link Projekt Petr Čihák a také zástupce generálního projektanta HBH Projekt spol. s. r. o. Miroslav Štefka. Měl vykonávat autorizovaný dozor. Štefka řekl, že na stavbě do pádu mostu vůbec nebyl.

Most ve Vilémově projektanti formálně rozdělili na dva samostatné stavební objekty. Na každém z nich pracovala jiná firma. Zatímco jedna odtěžila zeminu, o kterou se opírala klenba, pracovníci druhé firmy stavěli pod mostem jeho oporu. Most se ale zřítil. Pod jeho troskami zemřeli čtyři dělníci, další dva se zranili.

Hned po nehodě se objevily spekulace, že statiku mostu narušilo odbagrování příliš velkého množství zeminy u vnější strany mostní podpěry. Domněnku u soudu potvrdil znalec z VUT Ladislav Klusáček. Všichni obvinění vinu odmítli. Podle stavbyvedoucího Romana Bednaříka z firmy Strabag práce postupovaly přesně podle projektové dokumentace.

Inspektorát práce udělil v souvislosti se zřícením mostu pokuty dohromady 1,5 milionu korun. Dostaly je firmy Strabag a Bögl & Krýsl a koordinátorka bezpečnosti práce Marie Hubková. Pokutovaní podle inspektorátu nezajistili dostatečně bezpečnou koordinaci prací při opravách téměř 90 let starého klenutého mostu přes říčku Hostačovku. Rekonstrukce byla součástí modernizace silnice II/345 mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem. Kraj Vysočina zakázku za víc než 200 milionů zadal konsorciu stavebních firem M-Silnice a Strabag. Subdodavatelsky most opravovala společnost Bögl & Krýsl.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku se po 15 letech narodila čtyřčata

18.06.2018 19:24 Praha - V porodnici Fakultní nemocnice v Motole se před týdnem narodila čtyřčata, tři holčičky a…

U Hradce Králové chytili uprchlého klokana, na svobodě hopkal 11 dní

18.06.2018 16:29 Hradec Králové - Klokan, který 5. června utekl svému majiteli z obce Divec nedaleko Hradce Králové,…

Vražda 14leté dívky v Doubici: Obžalovaný u soudu nečekaně změnil výpověď

18.06.2018 15:42 Aktualizováno Ústí nad Labem - Krajský soud v Ústí nad Labem dnes začal projednávat kauzu loňské vraždy 14leté…

Šabatová obdržela Řád čestné legie. Francie ocenila její boj za Romy,…

18.06.2018 14:07 Praha - Ombudsmanka Anna Šabatová obdržela nejvyšší francouzské vyznamenání - Řád čestné legie.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama