Podivný zvuk, pak křik a rána. Svědek v kauze pádu dítěte z vlaku popírá verzi žaloby

Olomouc - Před tragickým pádem dítěte z vlaku na Olomoucku si svědek všiml letícího předmětu z okna. Až poté se prý otevřely dveře. Tato teorie popírá verzi žalobce, podle nějž dítě vypadlo z nedovřených dveří vlaku.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Vlaky

Z usmrcení z nedbalosti se před soudem zodpovídá vlakvedoucí a průvodčí, podle žalobce nedohlédly na řádné uzavření dveří.

Svědek František Petraš v osudnou chvíli roznášel cestujícím nápoje. Se svým svědectvím vystoupil již loni v srpnu, tehdy ČTK řekl, že viděl z okna letící předmět. Dnes své tvrzení u Okresního soudu v Olomouci zopakoval. "Stál jsem v chodbičce opřený o okno. Najednou se něco mihlo kolem vlaku, myslel jsem, že někomu vypadla taška. Viděl jsem otevřené dveře vozu. Tam jsem našel ženu u toalety. Ptal jsem se, jestli jí vypadlo zavazadlo, a ona odvětila, že jí vypadla dcera," uvedl Petraš.

Podle něj se dveře otevřely až poté, co ten "předmět" dopadl na zem. Teprve poté prý slyšel ránu. "Domníval jsem se, že to byl pád toho zavazadla, ale to je nesmysl, to už bylo hrozně daleko. Domnívám se, že to byly ty dveře," uvedl Petraš. Podotkl, že v plné rychlosti otevřené dveře zavřel a šel hledat vlakvedoucí, v té chvíli někdo použil záchrannou brzdu.

Podobně vypovídala dnes i jeho spolupracovnice, která prý zaslechla podivný zvuk, znělo to jako rána na střechu a poté se ozval hrozný křik. Až poté se ozvala podle ní rána od otevřených dveří. "Nejdřív byl křik, řev a až poté rána z otevřených dveří," vypověděla žena.

Znalec však jejich domněnky odmítl. Podle něj z logiky vyplývá, že dítě vypadlo ze dveří. Uvedl, že na tragédii mělo vliv i to, že dveře se otevřely kvůli náporu vzduchu v protisměru ve vysoké rychlosti. "Během vyšetřovacího pokusu bylo zjištěno, že i nesprávně uzavřené dveře se jeví jako uzavřené. Světlo jimi neprosvítá. Laik nepozná, že dveře nejsou správně dovřené," zdůraznil znalec.

O vypadnutí dítěte z okna se mluvilo také těsně po nehodě, poté inspektoři upřesnili, že vypadlo ze dveří. Podle žalobce Jaroslava Rašendorfera verzi o pádu dívenky z okna vyloučil i její otec. "Vím, že v první fázi byla verze vypadnutí dítěte z okna. V tom kupé byly děti spatřeny, jak mávají při odjezdu vlaku. Seděl tam však otec a ten řekl, že děti odešly s matkou na WC," řekl již dříve žalobce.

Soud dnes vyslechl v neveřejné části také otce oběti, výpověď se uskutečnila prostřednictvím videokonference. Náhradu škody po obžalovaných rodiče nepožadují, dráhy se s rodinou již mimosoudně vyrovnaly. Podle jejich zmocněnce mají zájem na řádném vyšetřování celé události a zejména toho, aby se podobná událost opakovala.

Věcí se bude znovu zabývat 16. března, kdy budou vypovídat další cestující. Dokazování se blíží ke konci, strany ještě navrhly výslech matky oběti, a to prostřednictvím videokonference.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel starosta dobrovolných hasičů Karel Richter

19.08.2018 09:43 Praha - V sobotu náhle zemřel dlouholetý starosta dobrovolných hasičů Karel Richter, bylo mu 67 let…

Česko na Romy kašle? Nová statistika ukázala, kolika lidem vadí

19.08.2018 00:11 Aktualizováno Praha - Polovina Romů v Česku žije v sociálním vyloučení. Podle kvalifikovaných odhadů koordinátorů…

V brněnské zoo zemřel lední medvěd Umca

18.08.2018 15:51 Brno - V brněnské zoologické zahradě dnes uhynul lední medvěd Umca.

Do opavského babyboxu někdo uložil holčičku

17.08.2018 20:38 Opava - Do opavského babyboxu dnes někdo odložil novorozenou holčičku. Dívenka byla vyzvednuta v 19…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama