ČSÚ odolal hackerům. Finále voleb prezidenta neprovázely technické potíže

Praha - Miloš Zeman byl ve ruhém kole opět zvolen prezidentem ČR. Uspěl s 51,4% výsledkem. Jeho konkurent Jiří Drahoš obdržel 48,6 % hlasů. Volební weby Českého statistického úřadu (ČSÚ) fungovaly při sobotním finále podobně jako při prvním kole, tedy bez technických problémů.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Jiří Drahoš a Miloš Zeman

"Z pohledu Českého statistického úřadu proběhly volby bez sebemenších problémů. Zpracování výsledků běželo řádně a hladce," sdělila dnes mluvčí ČSÚ Petra Báčová.

První okrskové výsledky byly známy podle ČSÚ v sobotu ve 14:16, a to ze Sedlčan na Příbramsku. Konečné výsledky volby úřad zpracoval v 19:50. Jako poslední podle ČSÚ odevzdala zápis komise v Malé Skále na Jablonecku.

Při sněmovních volbách loni v říjnu způsobil výpadky volebních webů hackerský útok. Během sčítání hlasů se veřejnost nemohla dočasně dostat na informační stránky úřadu, volební výsledky útok neovlivnil. ČSÚ pak v souvislosti s prezidentskými volbami spolupracoval s IT experty i s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost. Provedl také bezpečnostní a zátěžové testy.

Zeman vyhrál v 4 653 českých obcích, tedy v 74,4 % z celkového počtu. V minulé přímé prezidentské volbě v roce 2013 získal coby vítěz druhého kola vyšší podíl hlasů než druhý kandidát v 5 170 obcích. "Nejvyšší podporu voličů měl Miloš Zeman v Lišanech na Lounsku, 93,9 %. Jiří Drahoš získal největší podíl hlasů v obci Strážné na Trutnovsku, 87,0 %. Ve 49 obcích získali oba kandidáti stejný, 50% podíl hlasů," řekla místopředsedkyně ČSÚ Eva Krumpová.

Nejvýrazněji zvítězil Zeman v Moravskoslezském kraji, kde obdržel 62,3 % hlasů. Tentýž kraj opanoval i v roce 2013 s 67,3 %. Drahoš nejvýrazněji ovládl Prahu s 68,8 % hlasů, informuje czso.cz. V nejmladší české obci Nupaky ve středních Čechách získal Zeman 30,1 % a Drahoš 69,9 % hlasů. Ve Vysoké Lhotě na Pelhřimovsku, obci s nejvyšším průměrným věkem obyvatel, hlasovalo pro kandidáta obhajujícího prezidentský mandát 14,3 % voličů a pro bývalého předsedu Akademie věd ČR 85,7 %.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úkaz na obloze: Nastane nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století

21.07.2018 18:35 Aktualizováno Praha - V pátek 27. července 2018 v pozdních večerních a nočních hodinách se Měsíc v úplňku ponoří…

Národ násosků? Česko se pere s Francií o druhou nejvyšší spotřebu alkoholu

20.07.2018 15:37 Praha - V žebříčku spotřeby alkoholu mezi zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj …

Ortopedové provedli v Brně unikátní operaci. Trvala šest hodin, mladík…

20.07.2018 15:20 Brno - Lékaři ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně provedli unikátní operaci. Pacientovi kvůli…

Tajně pořízené VIDEO z Berouskova zooparku: Před měsícem jsem prodal šest…

20.07.2018 15:12 Praha/Vídeň - Kauza prodeje tygřího masa, kostí, vývarů, kůži a dalších propriet je zřejmě mnohem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama