Exsenátor Novák se zaručil kaucí 16 milionů

Ústí nad Labem - Kauci ve výši 16 milionů korun a další záruky musel dát někdejší senátor za ODS Alexandr Novák u ústeckého okresního soudu, který loni v říjnu rozhodoval o tom, zda bývalého politika pošle do vazby.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Bývalý starosta Chomutova Novák se měl podle tamějšího okresního soudu hlásit ve věznici v Praze na Pankráci 6. prosince, jenže místo toho ve stejný den přijel do teplické nemocnice, kde ho údajně hospitalizovali.

Novák je společně s dalšími 26 lidmi stíhán za údajné machinace v Regionálním operačním programu (ROP) Severozápad. Novákova manželka podle serveru iRozhlas.cz složila kauci ve výši 16 milionů korun. Bývalý senátor také odevzdal pas, souhlasil s monitorováním svého telefonu, dohledem probačního úředníka a oznámil, že v Česku bude pracovat. To soudu stačilo jako záruka, aby Nováka neposlal do vazby.

"Při rozhodování o vazbě obviněného soudce také zohlednil, že obviněný zcela zjevně změnil přístupu k této trestní věci, kdy souhlasil se svým vydáním orgánům činným v trestním řízení v České republice," stojí v usnesení soudu.

Nováka zadržely německé úřady na Štědrý den 2016 na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem. V té době už byla většina ostatních podezřelých obviněna. Německé úřady poslaly Nováka do vazby, kde byl do loňského října. Exsenátor dal souhlas se zjednodušeným řízením a úřady ho mohly rychleji vydat do Česka. Zároveň ho varovaly před pokusem o útěk.

"Po předchozích 'zkušenostech' v této věci si musí být moc dobře vědom toho, že v případě opětovného útěku do jiné země by byl s pravděpodobností rovnající se jistotě v této zemi zadržen a vydán do České republiky a pak by již nebylo zbytí než obviněného do vazby ze zde uvedených důvodů vzít, a to pak zřejmě bez jakékoli možnosti na případné propuštění z vazby," cituje server.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z mostu v Janově spadl i kamion z Prahy. Řidič je potlučený, ale žije

14.08.2018 22:06 Aktualizováno Janov (Itálie)/Praha – Na mostě, jehož část se dnes zřítila v italském Janově, byl také kamion…

"Okamžitě utopit." Češi psali pod fotku dítěte nenávistné příspěvky, padla…

14.08.2018 22:06 Aktualizováno Třinec - Pod fotkou kurdského novorozence se na sociální síti vyrojila řada podle třinecké policie…

Provzdušňování rybníku Nesyt nepomáhá. Leklé ryby se vytahují i bagrem

14.08.2018 20:06 Aktualizováno Sedlec - Rybáři k dnešnímu ránu posbírali v rybníku Nesyt na Břeclavsku 100 tun leklých ryb.…

Prodej potravin do obalů, které si přinese zákazník? Dovoleno, má to ale…

14.08.2018 16:51 Praha - V současnosti se rozmáhá nošení vlastních opakovaně použitelných obalů na nákupy místo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama