Češi mají nejlepší vztah ke Slovensku, změna u Německa. Který stát zcela propadl?

Praha - Češi mají stabilně nejlepší vztah ke Slovensku. Na druhém místě je Rakousko. Veřejnost výraznou většinou hodnotí pozitivně také Holandsko, Chorvatsko, Francii, Itálii, Švédsko a Dánsko. Nejhůře hodnocenými zeměmi jsou stále Turecko, Čína, Ukrajina, Rusko a Srbsko. Ukázal to průzkum agentury STEM.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto

V průzkumu lidé známkovali svůj vztah k určité zemi jako ve škole. Podíl jedniček a dvojek byl v případě Slovenska 89 procent, u Rakouska 78 procent a u Nizozemska 74 procent. Alespoň 70 procent získaly ještě Chorvatsko, Francie, Itálie, Švédsko a Dánsko.

"V souvislosti s migrantskou krizí jsme v roce 2015 konstatovali významné snížení podílu příznivých známek u některých západoevropských zemí v porovnání s předchozími průzkumy. Ještě v roce 2016 dále oslabovalo pozitivní hodnocení u Německa a Francie," uvedla agentura.

Zatímco minulý rok bylo Německo na 47 procentech kladných hodnocení, nyní je to 59 procent. Spojené státy si polepšily z loňských 42 na 50 procent a Francie ze 69 na 72 procent. Posílily také pozitivní vztahy ke zbývajícím zemím V4, tedy Maďarsku a Polsku.

"Jedinou zemí v průzkumu, u které je podíl pozitivních známek mírně nižší než v roce 2016, je Velká Británie, v čemž se jistě promítají výsledky brexitu," uvedl STEM. Kladný vztah k Velké Británii klesl z loňských 72 na 69 procent. "Přesto nemůžeme říci, že by tento vývoj znamenal dramatickou změnu postoje české veřejnosti k této zemi," dodali autoři průzkumu.

Nejhůře Češi vnímají Turecko, které získalo 16 procent kladných hodnocení, 48 procent záporných a 36 procent lidí mu dalo neutrální trojku. Čínu vnímá negativně 37 procent dotázaných, kladně 26 procent. Ukrajina má podíl záporných hodnocení 36 procent, kladných 27 procent.

Poslední zemí, u které podíl záporných hodnocení převažuje nad kladným, je Rusko. Příznivý vztah k němu má 30 procent Čechů, záporný 36 procent.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z mostu v Janově spadl i kamion z Prahy. Řidič je potlučený, ale žije

14.08.2018 22:06 Aktualizováno Janov (Itálie)/Praha – Na mostě, jehož část se dnes zřítila v italském Janově, byl také kamion…

"Okamžitě utopit." Češi psali pod fotku dítěte nenávistné příspěvky, padla…

14.08.2018 22:06 Aktualizováno Třinec - Pod fotkou kurdského novorozence se na sociální síti vyrojila řada podle třinecké policie…

Provzdušňování rybníku Nesyt nepomáhá. Leklé ryby se vytahují i bagrem

14.08.2018 20:06 Aktualizováno Sedlec - Rybáři k dnešnímu ránu posbírali v rybníku Nesyt na Břeclavsku 100 tun leklých ryb.…

Prodej potravin do obalů, které si přinese zákazník? Dovoleno, má to ale…

14.08.2018 16:51 Praha - V současnosti se rozmáhá nošení vlastních opakovaně použitelných obalů na nákupy místo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama