Podivné mlčení kolem Dahlgrena: Policie ani věznice sebevraždu zatím nepotvrdily

Valdice - Sebevraždu Kevina Dahlgrena ve věznici Valdice vyšetřují kromě policie také Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) a vnitřní orgány vězeňské služby. Američan zavraždil v květnu 2013 v Brně čtyři lidi. Odsouzen byl na doživotí. Dahlgrenův případ patří k nejhorším zločinům posledních let v České republice.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Soud s Kevinem Dahlgrenem (19. 7. 2016)

Totožnost mrtvého Američana a důvod jeho smrti policejní ani vězeňské orgány dosud nezveřejnily ani nepotvrdily. ČTK má ale z důvěryhodných zdrojů informaci o Dahlgrenově sebevraždě potvrzenou. Královéhradecká krajská policie dnes uvedla, že ve věznici ve čtvrtek v podvečer zemřel pětadvacetiletý cizinec, a to bez cizího zavinění. "Pro zjištění přesné příčiny smrti byla nařízena soudní pitva. Policisté v případu zahájili úkony trestního řízení," sdělila mluvčí krajské policie Lenka Burýšková.

Mluvčí valdické věznice Eva Francová potvrdila pouze to, že ve čtvrtek vpodvečer ve věznici zemřel jeden vězeň. "Další informace vzhledem k vyšetřování zatím poskytovat nebudeme. Případ vyšetřují GIBS, policie a vnitřní orgány vězeňské služby," řekla Francová. Za předčasnou označila otázku, zda bude vězeňská služba nějak měnit režim hlídání vězňů.

Dahlgrenovu sebevraždu nemá zatím oficiálně potvrzenou ani jeho obhájce Richard Špíšek. "Volal jsem do věznice, ale bylo mi řečeno, že mi to telefonicky nepotvrdí, ať si pošlu oficiální žádost přes datovou schránku. Takže jsem tak učinil," řekl. Uvedl ale, že o úmrtí už e-mailem informoval Dahlgrenovy rodiče a že je informovalo i americké velvyslanectví.

Serveru iRozhlas Špíšek informoval, že Dahlgren telefonicky svým rodičům říkal o záměru spáchat sebevraždu. Obhájce na to prý upozornil jak věznici Valdice, tak Generální ředitelství vězeňské služby. "Dostal jsem písemnou reakci z věznice Valdice, ve které uvedli, že nařídili zvýšené kontroly jeho cely. Zřejmě učinili to, co učinit mohli," uvedl Špíšek.

Americká ambasáda informace nevyvrátila. "Velvyslanectví USA v Praze je obeznámeno s touto zprávou a poskytne náležitou podporu, která odpovídá konzulární odpovědnosti vůči americkým občanům na celém světě. Vzhledem k ohledům na soukromí, nebudeme tuto záležitost dále komentovat," uvedl Findlay.

Mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová potvrdila dřívější informace policie, že jeden z vězňů zemřel ve věznici Valdice. Musí být podle ní provedena pitva. "To je základ vyšetřování," řekla a dodala, že postup vyšetřování je věcí policie. Na otázku, zda se v případě sebevražd ve věznicích zjišťují případná pochybení zaměstnanců, uvedla, že takové případy vyšetřuje odbor kontroly Vězeňské služby.

Věznice Valdice patří k nejtěžším českým káznicím. Trest si za jejími zdmi nyní odpykává 1078 odsouzených. Věznice od roku 1857 sídlí v někdejším kartuziánském klášteře, celý komplex má rozlohu téměř deset hektarů. Trest si ve Valdicích odpykávají i doživotně odsouzení. Ze statistik Vězeňské služby vyplývá, že v českých věznicích se v posledních několika letech stává kolem deseti dokonaných sebevražd ročně. V roce 2012 se však jejich počet blížil dvaceti.

Dahlgren zabil v Brně-Ivanovicích všechny členy rodiny, u níž dočasně bydlel - otce, matku a jejich dva syny, z nichž jeden byl nezletilý. Poté odjel do Rakouska, kde nasedl do letadla mířícího do USA. Následně byl zadržen na letišti ve Washingtonu na základě zatykače vydaného českými orgány. Americké soudy pak rozhodly o jeho vydání do ČR.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dům v pražské Mikulandské ulici není třeba zbourat, dělníci ji jen…

23.07.2018 17:57 Praha - Částečně zřícený dům v Mikulandské ulici v centru Prahy není podle výsledků aktuálních…

Na Kutnohorsku se převrátil nafukovací hrad, zranilo se pět dětí

23.07.2018 17:34 Církvice (Kutnohorsko) - Dnes odpoledne se v Církvici na Kutnohorsku převrátil gumový nafukovací…

Turecko potvrdilo trest dvěma Čechům, zbývá jim už jen Štrasburk

23.07.2018 16:08 Ankara/Praha - Nejvyšší soud v Turecku potvrdil trest pro dva české občany, kteří byli soudem…

Exšéf ŘSD snížil odškodnění, které chce po státu. Nálepky pedofila se prý…

23.07.2018 15:48 Praha - Bývalý výkonný ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Michal Hala původně žádal po státu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama