Ústavní soud nezasáhl proti ustanovení opatrovníka pro ERÚ

Brno - Ústavní soud (ÚS) nezasáhl proti ustanovení opatrovníka, který měl vystupovat za Energetický regulační úřad (ERÚ) v kauze jeho někdejší předsedkyně Aleny Vitáskové. Státní zastupitelství o ustanovení opatrovníka v přípravném řízení rozhodlo v roce 2015 kvůli tomu, že úřad v kauze figuroval jako poškozený.

Přidejte svůj názor

Energetický regulační úřad

Ve sporném trestním řízení policie v roce 2015 začala stíhat Vitáskovou kvůli údajnému porušení povinnosti při správě majetku a zneužití pravomoci. Důvodem bylo jmenování bývalé nejvyšší žalobkyně Renaty Vesecké místopředsedkyní ERÚ.

Podle obžaloby Vesecká neměla odpovídající nejméně sedmiletou praxi v oboru, proto bylo její jmenování v rozporu s energetickým zákonem. Státu podle obžaloby vznikla vyplácením mzdy Vesecké škoda. Podle dřívějšího vyjádření Vitáskové je obžaloba nedůvodná a Vesecká byla dobrým kandidátem.

ÚS řešil oba podněty od začátku roku 2016. V prvním podání se Vitásková domáhala určení, že kompetenci jednat navenek za ERÚ má předsedkyně, a pokud to není možné, tak místopředseda. Soudci návrh odmítli, výhradami úřadu k ustanovení opatrovníka by se podle nich měly primárně zabývat trestní soudy.

"Zde lze uplatňovat námitky týkající se případného vadného procesního postupu, který navrhovatelé považují za kompetenční konflikt. Namítaný zásah, mající toliko procesní povahu a dopad, lze tedy v dané věci objasnit a v případě potřeby reparovat v rámci probíhajícího trestního řízení před trestními soudy," stojí v usnesení. Poté ÚS odmítl pro nepřípustnost i ústavní stížnost spojenou s návrhem na zrušení části trestního řádu.

Vitásková je aktérkou ještě jedné trestní kauzy. V případu podezřelého udělení licencí dvěma solárním elektrárnám v Chomutově a pozdějšího zastavení přezkumu licenčního řízení jí Krajský soud v Brně předloni v únoru vyměřil trest 8,5 roku nepodmíněně. Vitásková se odvolala, stejně jako státní zástupce.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku se prodávala otrávená jablka. Řekneme vám, jestli je máte doma i vy

22.06.2018 17:17 Aktualizováno Praha - Inspektoři odhalili jablka z Polska, která obsahovala nebezpečné množství pesticidů. Od…

Požár u Bzence způsobila jiskra od vlaku, hasiči likvidují skrytá ohniska

22.06.2018 16:01 Aktualizováno Hodonín - Čtvrteční požár u Bzence na Hodonínsku si vyžádal zásah přes 150 hasičů z více než 40…

AIDS? Češi problém připouští, strach z nakažení ale příliš nemají

22.06.2018 14:58 Praha - Onemocnění AIDS v současné době považuje za problém v Česku 61 procent lidí, což je nejméně…

Česko se vzpamatovává z bouřek a vichřice, škody jdou do milionů. Počasí…

22.06.2018 08:46 Aktualizováno Praha - Čtvrteční bouřky provázené silným větrem odřízly od elektřiny až 17.000 odběratelů, škody…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama