Kolotočový podvod za půl miliardy? Firma používala tajné zkratky, řekla obžalovaná

Ostrava - Krajský soud v Ostravě projednává daňový únik se škodou okolo půl miliardy korun. Dnes začaly výslechy 13 obžalovaných. V jedné z firem se prý používala hesla a tajné zkratky v zakódovaném telefonu.

Přidejte svůj názor

Krajský soud v Ostravě

Jde o případ údajných karuselových obchodů s mobilními telefony. Firmy v řetězci neplatily DPH a společnost na konci požadovala nadměrnou vratku. Všech 13 obžalovaných vinu odmítá. Hrozí jim trest odnětí svobody na pět až deset let.

"O zboží jsme neměla vůbec přehled. Mobilní telefony jsem fyzicky nikdy neviděla," uvedla obžalovaná Jana Buroňová, která vystavovala faktury pro odběratele a objednávala zboží od dodavatelů.

Ve společnosti pracovala několik let a řada věcí se jí zdála podivných. Například komunikace s dalšími přes hesla a tajné zkratky v zakódovaném telefonu. "To jsem ale neřešila. V té době jsem měla starosti se svým zdravotním stavem a vztahem," řekla Buroňová u soudu. Z třinácti obžalovaných je jedna ze dvou, kteří s policií uzavřeli dohodu a jako spolupracující obžalovaná věří v mírnější trest.

Podle obžaloby organizovaná skupina podvody s DPH prováděla v letech 2010 až 2013. "Cílem bylo ve velkém rozsahu zkrátit daň z přidané hodnoty a dále neoprávněně vylákat nadměrné odpočty DPH," uvedla mluvčí ostravského soudu Lucie Olšarová.

Do obchodů bylo zapojeno několik firem i takzvaných bílých koní. V zahraničí, například v Hongkongu či ve Spojených arabských emirátech obžalovaní nakupovali mobilní telefony. Putovaly do Bratislavy a pak do skladů v Ostravě a Olomouci. Firma, která oficiálně zboží přivezla, ale byla ve skutečnosti prázdná schránka. Právě na ni byla formálně převedena povinnost zaplatit daň, což firma neučinila.

Karuselové (kolotočové) podvody jsou spojeny s mechanismem DPH. Využívají toho, že dodání zboží do jiného členského státu EU je od DPH osvobozeno. Povinnost odvést daň nastává u prvního obchodníka, který zboží získá z jiného státu a prodává ho v rámci stejného státu. Firma, která koupila od první firmy v řetězci zboží, ho s malou přirážkou prodá další firmě. Připočtenou DPH ve výši 21 procent platit nemusí, neboť to byla povinnost první firmy. Respektive platí jen DPH z rozdílu mezi nákupem a prodejem zboží další firmě. Na konci procesu je firma, která veškeré zboží vyveze do zahraničí. Od státu podle platných pravidel získá vratku DPH. Některé podvodné sítě mezi sebou posílají opravdové zboží, jiné si jen přeposílají faktury.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lijáky v Beskydech zeslábly, hladiny řek se vracejí k normálu

20.07.2018 12:06 Ostrava - Hladiny řek v Moravskoslezském kraji se po vydatných lijácích vracejí k normálu. První…

Zvrhlík dostal šest let vězení. Jeho gang zneužil desítky dětí, pořídil…

20.07.2018 11:52 Hradec Králové - Pavel Rohel si má odsedět šest let za výrobu a distribuci dětské pornografie.…

Kauza oběšeného policisty: Znalce zarazilo zvláštní posmrtné sevření palce…

20.07.2018 11:18 Aktualizováno Olomouc - V kauze oběšeného policisty z Olomouce dnes vypovídali vězni, olomoucký krajský soud se s…

Lidé neměli šanci? Nejhorší katastrofa v Česku ovlivnila celou Evropu

20.07.2018 09:07 Nejhorší přehradní katastrofa v dějinách českých zemí, která na dlouho ovlivnila vývoj sypaných…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama