Češi jsou národ pijanů? Za alkohol zaplatíme i tisícovku měsíčně

Praha - Podle nejnovější výpočtů každý občan České republiky v průměru utratí 3,5 % ze svých příjmů na konzumaci alkoholu.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Žižkovské pivobraní

"Jdu na jedno". Tuto větu zná úplně každý. I když je všeobecně známé, že na 99,9 % se z jednoho piva stane více, stejně se toto oznámení používá často. Možná více než je zdrávo. Česká republika dlouhodobě patří ke špičkám v Evropské unii co se týká spotřeby alkoholu, zejména piva, na hlavu. Eurostat,  statistický úřad Evropské unie, nyní spočítal, kolik procent ze svého příjmu jsou Evropané ochotní dát, aby si mohli alkohol dopřát.

Češi loňský rok utratili v průměru 3,5 % z měsíčního příjmu, což nás řadí na čtvrté místo v EU. Občané z pobaltských zemí jsou schopni utratit ještě více. Přesto je 3,5 % dvojnásobek oproti evropskému průměru. Výdaje se navíc zvyšují a z celé EU rostou nejrychlejším tempem. Podle Českého statistického úřadu vypije Čech v průměru 6,8 litru čistého alkoholu. Za rok ještě stihne vypít 19,5 litru vína a 147 litrů piva.

"Alkohol konzumuje pravidelně a velmi často (denně nebo obden) 13,8 % dospělých," píše se ve zprávě ministerstva zdravotnictví, která vznikla ve spolupráci se Státním zdravotnickým ústavem. Studie dále uvádí, že problémových konzumentů včetně závislých je u nás 7,1 %, což je zhruba 750 000 občanů. 

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dotační čachry v ROP Střední Morava? Deset obžalovaných, milionové škody

20.08.2018 10:16 Zlín - Zlínská pobočka brněnského krajského zastupitelství podala obžalobu na deset osob kvůli…

Zapnuté dětské chůvičky způsobily poplach v Praze, 70 evakuovaných

20.08.2018 10:11 Praha - Okolí pošty v Kafkově ulici v Praze 6 bylo dnes dopoledne zhruba na hodinu evakuováno,…

V Praze se srazil autobus s autem, 11 zraněných

20.08.2018 08:33 Aktualizováno Praha - V pražských Střešovicích se dnes ráno srazil autobus s osobním autem, zranění utrpělo 11…

Na Olomoucku hoří les, zasahuje šest jednotek hasičů

19.08.2018 18:45 Olomouc - Hasiče na Olomoucku během dneška zaměstnaly dva rozsáhlejší požáry lesního porostu.

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama