Češi chválí přístup ke vzdělání a zdravotní péči, těžké je prý ale získat bydlení

Praha - Aktuální průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) ukázal, že ze sociálních podmínek Češi nejlépe hodnotí přístup ke vzdělání a zdravotní péči. Naopak nejvíce kritizují zabezpečení ve stáří. Průzkum se uskutečnil od 9. do 19. října a zúčastnilo se ho 934 lidí.

Přidejte svůj názor

Zdravotnictví, ilustrační fotografie

Na hodnocení podmínek a možností má u všech zkoumaných oblastí největší vliv životní úroveň dotázaných. Lidé s vyšší životní úrovní hodnotí pozitivněji. Vliv vzdělání a věku je naopak minimální.

Přístup ke vzdělání hodnotí jako dobrý 85 procent lidí, u zdravotní péče je to 74 procent. Na třetím místě je možnost být zaměstnán se 72 procenty.

Proti loňskému roku se výrazně zlepšilo hodnocení možnosti získat zaměstnání. Před rokem se přitom u tohoto bodu kladně vyjádřilo 52 procent Čechů, spokojenost tedy narostla o 20 procentních bodů. Letos v říjnu bylo podle údajů Českého statistického úřadu v ČR nejméně nezaměstnaných za posledních 20 let, a to zhruba 271.000.

V dalších bodech ale už převažují záporná hodnocení. Finanční možnosti k založení rodiny vnímá jako špatné 63 procent Čechů, možnost získání bytu ohodnotilo negativně 66 procent lidí. V tomto případě se ve srovnání s loňským rokem hodnocení zhoršilo o devět procentních bodů.

Nově se v průzkumu objevila otázka na možnost koupě vlastního bydlení, na kterou CVVM zaznamenalo 65 procent negativních odpovědí.

Životní podmínky zdravotně poškozených kritizuje 61 procent lidí. Zabezpečení ve stáří pak negativně ohodnotilo 76 procent Čechů, což je stejný výsledek jako loni.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko na Romy kašle? Nová statistika ukázala, kolika lidem vadí

19.08.2018 00:11 Aktualizováno Praha - Polovina Romů v Česku žije v sociálním vyloučení. Podle kvalifikovaných odhadů koordinátorů…

V brněnské zoo zemřel lední medvěd Umca

18.08.2018 15:51 Brno - V brněnské zoologické zahradě dnes uhynul lední medvěd Umca.

Do opavského babyboxu někdo uložil holčičku

17.08.2018 20:38 Opava - Do opavského babyboxu dnes někdo odložil novorozenou holčičku. Dívenka byla vyzvednuta v 19…

Auto v Pardubicích narazilo do stromu, zemřel řidič a malý chlapec

17.08.2018 16:05 Aktualizováno Pardubice - Tragická dopravní nehoda se stala dnes kolem 12:30 na okraji Pardubic na výjezdu směr…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama