Jeskyně v Moravském krasu vysychají, může se zastavit růst krápníků

Blansko - Sucho je patrné i v jeskyních Moravského krasu, kdy vysychají desítky jezírek. Úbytek vody se může negativně projevit na živočiších a krápníkách. Naopak díky poklesu vody se jeskyňáři dostanou do míst, která jsou jinak nepřístupná.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Propast Macocha je nejznámější propast v oblasti Moravského krasu a součást komplexu Punkevních jeskyní. Hloubka suché části propasti je 138,4 m, na jejím dně se nachází Horní a Dolní macošské jezírko.

Nyní je v celém krasovém území velmi nízký vodní stav, což ale koresponduje s vodní situací v celém Česku. "Veškerá voda v jeskyních je letos na minimech, která mnozí nepamatují," uvedl zástupce vedoucího správy chráněnné krajinné oblasti Antonín Tůma.

Týká se to jak vody, která se v jeskyních udržuje díky vodním tokům, tak i vody skapové, tedy srážkové, která do jeskyní skapává přes vápencový masiv z povrchu. "Velké množství jezírek kvůli tomu vyschlo, nejsou doplňována novou skapovou vodou, a postupně vysychají další," uvedl Tůma. Jde především o systém Amatérské jeskyně, Ochozskou jeskyni, částečně i Rudické propadání a Býčí skálu.

Voda podle Tůmy v jeskynním systému v hloubce asi 120 až 130 metrů pod povrchem poklesla minimálně o metr. Řada míst je bez vody a tam, kde se dříve nedalo projít suchou nohou, to nyní jde. Úbytek vody se může projevit na živočiších, které jeskyně obývají. Jde především o bezobratlé, kterým naplavovaná voda přináší živiny. Úbytek skapové vody může mít zase za následek zastavení růstu krápníků. "Ale to je přirozený proces. Jsou období, kdy krápník roste třeba velmi rychle, ale pak se jeho růst kvůli nedostatku skapové vody třeba na desítky či stovky let zastaví. A pak zase rostou dál," řekl Tůma.

"Jeskyňáři v Amatérské jeskyni pozorovali pokles vody v jedné chodbě a díky tomu plazením objevili několik desítek metrů nové chodby, o které se dosud nevědělo," uvedl Tůma. Další nové objevy podle něj navíc nejsou vyloučeny, a to podle toho, jak moc voda ještě případně ustoupí.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakušané přijímali Čechoslováky se sympatiemi. Problémem byli agenti, říká…

20.08.2018 12:23 Praha - Po srpnové okupaci uprchlo do Rakouska na 162 tisíc Čechů a Slováků. Podle rakouského…

Tragédie při rallye v Lopeníku: Policie chce obžalovat pět lidí, případ se…

20.08.2018 12:15 Praha - Policie navrhla obžalovat pět lidí za tragickou nehodu při rallye v Lopeníku na…

Dotační čachry v ROP Střední Morava? Deset obžalovaných, milionové škody

20.08.2018 10:16 Zlín - Zlínská pobočka brněnského krajského zastupitelství podala obžalobu na deset osob kvůli…

Zapnuté dětské chůvičky způsobily poplach v Praze, 70 evakuovaných

20.08.2018 10:11 Praha - Okolí pošty v Kafkově ulici v Praze 6 bylo dnes dopoledne zhruba na hodinu evakuováno,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama