Soud se znovu zabýval kauzou Toflova gangu, expolicistu zprostil viny

Brno - Krajský soud v Brně se dnes po zrušení části rozsudku opět zabýval jedním z případů spojovaným s takzvaným Toflovým gangem, bývalého policistu zprostil obžaloby. Podle obžaloby vyvíjel muž nátlak na jednoho z dlužníků, aby zaplatil konkrétnímu věřiteli. To se podle nového rozsudku neprokázalo. Muž vinu od začátku popíral. Ve vazbě strávil 26 měsíců, ve výkonu trestu půl roku. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce si ponechal lhůtu pro možnost odvolání.

Přidejte svůj názor

Soud, ilustrační fotografie

Skupina bývalých policistů a jejich kompliců podle verdiktu z roku 2014 vydírala podnikatele na jižní Moravě. Podle původní obžaloby spáchal bývalý policista v letech 2003 až 2010 pět skutků, soud ho na začátku roku 2014 u čtyř skutků obžaloby zbavil. Trest za jeden skutek zněl 4,5 roku vězení a peněžitý trest 200.000 korun. Nejvyšší soud verdikt zrušil kvůli nesrovnalostem v časové ose případu, krajský soud se tak případem zabýval opětovně.

Bývalý policista podle obžaloby vyvíjel při výslechu nátlak na jednoho podnikatele, aby zaplatil 900.000 korun firmě, které byl dlužný. Tím podle spisu upřednostnil jednoho z věřitelů. Podle muže si ale podnikatel po zhlédnutí reportáže vytvořil nějakou realitu, že se stal obětí gangu. Vedou spolu i civilní spor, podnikatel po bývalém policistovi požaduje za údajnou újmu na zdraví asi 4,5 milionu korun.

"Soud byl od roku 2012 zahrnut v obžalobě neskutečným počtem případů, naprosto bezdůvodně do sebe sloučených, a pod tíhou množství listin mohl i moudrý soud přehlédnout některou skutečnost. To, co uvádím, mám podloženo, skutek se nestal a celou tu dobu jsem věřil, že tento soud to nazná také," řekl ČTK po vynesení osvobozujícího rozsudku.

Tresty od tří do devíti let vězení si v roce 2014 vyslechlo 11 lidí. Jako druhá instance rozhodoval předloni Vrchní soud v Olomouci. Nejvyšší trest potvrdil někdejšímu policistovi Miloši Almásymu, jenž se podle pravomocného verdiktu podílel na polovině ze dvou desítek skutků spáchaných v letech 1998 až 2010. Snížení trestu z osmi na sedm let dosáhl další bývalý policista Eduard Slanina. Deset odsouzených se následně dovolalo k Nejvyššímu soudu, devíti z nich soud trest potvrdil.

Vyšetřování kauzy začalo kolem roku 2009. Následující rok se stal obětí vraždy bývalý vyšetřovatel brněnské hospodářské kriminální policie Michal Tofl, po kterém údajný gang dostal mediální jméno. Justice za vraždu pravomocně poslala na 19 let do vězení Radka Sobotku a Tomáše Trkana.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak se vyhnout nekonečným frontám na poště? Zkuste trik, který moc Čechů…

19.07.2018 22:21 Aktualizováno Doručovací služby České pošty podléhají kritice a sociální sítě jsou tomu důkazem. Mnohdy ale není…

Nedaleko Prahy hořela dvě pole, v Kralupech za to mohla závada v areálu…

19.07.2018 17:56 Kralupy nad Vltavou (Mělnicko)/ Hostivice (u Prahy) - Dnes odpoledne vyjížděli hasiči k požáru…

Kdo může za zřícení stropů budovy v Mikulandské? Do kauzy se vložil rektor…

19.07.2018 17:21 Praha – Rektor UMPRUM Jindřich Smetana tvrdí, že Národní památkový ústav (NPÚ) nemá pravdu, když…

Nejpalčivější problémy v ČR? Social Watch upozorňuje na tři alarmující…

19.07.2018 13:49 Praha - Nejpalčivějšími problémy české společnosti jsou rostoucí počet exekucí a nedostupné bydlení…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama