Gorila Moja na Prahu nezapomněla, i ve Španělsku si udržuje naučené zvyky

Praha - První v Česku narozená gorila Moja, která nyní už téměř šest let žije ve Španělsku, stále napodobuje své příbuzné z pražské zoo, se kterými vyrostla. Moju v parku Cabárceno na severu země navštěvuje bývalý chovatel Marek Ždánský každý rok, naposledy se za ní byl podívat minulý týden. Moja má čtyřletou dceru.

Přidejte svůj názor

Gorila Moja

Ždánský přichází za téměř třináctiletou Mojou ve Španělsku vždy s běžnými návštěvníky parku a gorila ho stále poznává. Když před čtyřmi lety porodila dceru Duni, přinesla mu ji při jeho návštěvě ukázat ke sklu. "A teď sebrala to mládě té druhé samici. Chtěla něco ukázat, tak hele - sice není moje, ale to nevadí," popsal její chování. Stejně to prý dřív v Praze dělala Mojina teta Shinda.

Podle Ždánského si Moja dobře pamatuje na to, jak se chovaly ostatní gorily v Praze, když byla sama mládě. "Moja se opičí. Shinda tohle dělala Mojině mámě Kijivu, a i když Moja vyrostla, tak Kijivu pak měla další mláďata a Shinda chodila a brala jí je, protože sama dlouho žádné mládě neměla," vysvětlil.

Skupina goril, ve které Moja nyní žije, se před čtyřmi měsíci rozrostla o malého samečka. Navíc ji doplnili čtyři kočkodani. Dávat ke gorilám jiný druh opic je podle chovatele spíš neobvyklé, ale v parku Cabárceno to funguje dobře. "Dělá se to z toho důvodu, aby nebyla nuda v té skupině," uvedl.

Moja nyní dostává antikoncepci, protože je v Evropě hodně gorilích mláďat. Samců se rodí víc než samic, v každé gorilí skupině přitom může být jen jeden samec a kapacita pavilónu zoologických zahrad je omezená.

Přesto Moja podle Ždánského s velkou pravděpodobností ještě dostane šanci mít další mládě. Ve Španělsku k sobě totiž získala samce z volné přírody, který je geneticky cenný.

Ždánský je nyní spolumajitelem potravinářské firmy. Ze zoo odešel prý hlavně z finančních a časových důvodů. O opice se ale stále zajímá a jejich chov různými způsoby dál podporuje. "Je to můj koníček," podotkl.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úkaz na obloze: Nastane nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století

21.07.2018 18:35 Aktualizováno Praha - V pátek 27. července 2018 v pozdních večerních a nočních hodinách se Měsíc v úplňku ponoří…

Národ násosků? Česko se pere s Francií o druhou nejvyšší spotřebu alkoholu

20.07.2018 15:37 Praha - V žebříčku spotřeby alkoholu mezi zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj …

Ortopedové provedli v Brně unikátní operaci. Trvala šest hodin, mladík…

20.07.2018 15:20 Brno - Lékaři ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně provedli unikátní operaci. Pacientovi kvůli…

Tajně pořízené VIDEO z Berouskova zooparku: Před měsícem jsem prodal šest…

20.07.2018 15:12 Praha/Vídeň - Kauza prodeje tygřího masa, kostí, vývarů, kůži a dalších propriet je zřejmě mnohem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama