Česko v noci zasáhly mohutné bouřky, do poškozených lesů je zákaz vstupu

Brno – Noční bouřky, které se pohnaly Českou republikou, nejvíce potrápily Moravu. V celém Česku měli hasiči kvůli následkům bouřek přes 700 výjezdů, odklízeli popadané stromy a v práci nadále pokračují. Bouřky zasáhnou Česko i dnes.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Bouřky, ilustrační fotografie

V noci na dnešek byly opět bouřky, nejvíce potrápily Moravu. V celém Česku měli hasiči kvůli následkům bouřek přes 700 výjezdů. Popadané stromy například zastavily vlaky v koridoru z České Třebové na Moravu a na východě země přerušily dodávky elektřiny do stovek domácností. Kromě větru a deště navíc poničil nejméně 15 rodinných domů na Kroměřížsku údajně i kulový blesk. Bouřky zasáhly Česko také dnes.

Vyjma západu Čech budou dnes bouřky po celé republice, uvedli dopoledne meteorologové. Velmi silné bouřky se očekávají opět na východě republiky. Přívalový déšť může zvednout hladiny menších toků. Na Moravě a ve Slezsku bude navíc velmi teplo, rtuť teploměru vystoupá nad 31 stupňů Celsia. Už dnes mezi 08:00 a 14:00 napršelo podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na jihu středních Čech a v jižních Čechách místy až 50 litrů vody na metr čtvereční a stouply hladiny malých toků.

Podle informací ČHMÚ na facebooku se přes Česko v posledních dvou nocích asi přehnaly dvě bouře zvané derecho. Jde o větrnou bouři způsobující škody a rychle postupující v pásu o délce alespoň 400 kilometrů. Bouře postupující v noci na čtvrtek z Rakouska přes Moravu do Polska způsobila škody v pásu přes 700 kilometrů. Bouře na Moravě ve čtvrtek večer vznikla nad Itálií a cestou přes Chorvatsko, Slovinsko, Rakousko, Moravu a Polsko byl pás škod přes 600 kilometrů. V Česku se v posledních letech vyskytují v průměru dvakrát do roka. Pokud se předběžné zjištění meteorologů potvrdí, bude to letos třetí a čtvrté derecho.

V noci na dnešek vyjeli hasiči od 22:00 do 07:00 v souvislosti s bouřkami k 710 událostem. "Jednalo se především o popadané stromy a větve na komunikacích, na drátech elektrického vedení, na autech a cyklostezkách," uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová. Nejvíce událostí bylo podle ní v krajích Jihomoravském, Olomouckém, Pardubickém a na Vysočině.

Po noční bouřce se například zastavil dnes ráno zhruba na hodinu a půl provoz na hlavní trati z České Třebové na Moravu. Obnoven byl v 07:10. Bylo porušeno trakční vedení a zabezpečovací zařízení ve stanici Třebovice v Čechách. Zpoždění nabíraly i desítky vlaků směrem na Prahu.

Bez proudu se po bouřkách ocitly stovky domácností na východě republiky, řekl ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. "Není to kalamitní stav," řekl. Šlo hlavně o Olomoucký, Pardubický a Královéhradecký kraj. Společnost E.ON eviduje po nočních bouřkách a silném větru 64 poruch na vysokém napětí a 160 na nízkém napětí, číslo se bude měnit. "Nejvíce poruch bylo okolo půlnoci, kdy bylo rázem 110 tisíc odběratelů bez dodávky elektrické energie," uvedla mluvčí společnosti Božena Herodesová. K 08:00 už bylo bez dodávek pouze 10.000 odběratelů.

Jen v Jihomoravském kraji registrovali od čtvrtečních 17:00 do dnešního rána přes 350 výjezdů. Je to extrémní počet, v největším shonu dispečeři vysílali jednotku každých deset vteřin, řekl ČTK mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Větší počet výjezdů měli i energetici a na brněnském letišti musela kvůli počasí v Bratislavě a Vídni mimořádně přistát dvě letadla.

V Moravskoslezském kraji hasiči v noci a dnes dopoledne zaznamenali 160 výjezdů, největší problémy byli na Opavsku. Po půlnoci udeřily bouřky na Olomoucku a Šumpersku. Od půlnoci hasiči v Olomouckém kraji zasahovali u 90 událostí. Kvůli překážce na trati ráno nejezdily vlaky z Hanušovic do Starého Města pod Sněžníkem. Na jihu Olomouckého kraje a severně od Brna vítr poškodil v lesích 60.000 metrů krychlových dřeva. Do některých lesů asi bude zakázán vstup. Na Vysočině vyjeli hasiči asi devadesátkrát a desítky výjezdů měli i v Pardubickém a Královéhradeckém kraji.

Hasiči ve Zlínském kraji zaznamenali kvůli večerním a nočním bouřkám doprovázeným silným větrem zhruba 80 výjezdů. Nejzávažnější situace panovala v Morkovicích-Slížanech na Kroměřížsku, kde poškodil nejméně 15 rodinných domů kromě větru a deště zřejmě i kulový blesk. "Vypadalo to jako ohnivá koule," popisoval blesk jeden z poškozených, Vladimír Prudík. "Viděl jsem, jak to jiskří a jak kolem letěl kulový blesk. Měl tak 12 centimetrů," uvedl Martin Adamčík, který blesk viděl z balkonu. V kraji byl také kvůli stromům popadaným během bouřky od rána zhruba do 13:00 uzavřený Baťův kanál mezi Strážnicí a Petrovem na Hodonínsku.

Silný vítr v posledních dvou dnech poškodil v lesích v jižní části Olomouckého kraje a severně od Brna zhruba 60.000 metrů krychlových dřeva. V lesích není po bouřkách kvůli vyvráceným či polámaným stromům bezpečno. Jejich správce jedná s radnicemi o zákazu vstupu do nejvíce poškozených lesních porostů, řekla dnes ČTK mluvčí státního podniku Lesy ČR Eva Jouklová.

Poškozeny jsou po bouřkách lesy v okolí Šternberka u Olomouce, Mohelnice na Šumpersku a Olomouce, kde silný vítr poničil zhruba 50.000 metrů krychlových dřeva. Stromy zlomil nebo vyvrátil. "Zejména v oblasti Doubravy u Litovle nedoporučujeme vstupovat do lesa. Stromy jsou nalomené a stále padají k zemi," upozornil lesní správce ze Šternberka Jiří Sládek.

Společnost Lesy ČR už požádala městské úřady v Litovli a Uničově, aby v postižených porostech zakázaly lidem vstup do lesů. V porostech se navíc pohybuje těžká technika, která začala dříví zpracovávat. "Přednost má kvůli kůrovci jehličnaté dříví, pak přijdou na řadu listnáče. Předpokládáme, že kalamitní hmotu odklidíme do konce října," uvedl Tomáš Pospíšil ze společnosti Lesy ČR.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Přerovsku havaroval vyhlídkový balon

15.07.2018 10:31 Přerov - Dodávku elektrického proudu do dvou obcí přerušila v pátek večer havárie horkovzdušného…

Na festivalu na Vysočině přejel vláček pětiletého chlapce, zemřel

14.07.2018 20:08 Zvole nad Pernštejnem (Žďársko) - Pětiletý chlapec zemřel dnes na festivalu v areálu Šiklův mlýn u…

V Nedakonicích se potopila loď, všichni se zachránili

14.07.2018 10:29 Nedakonice (Uherskohradišťsko) - V plavební komoře na Baťově kanále v Nedakonicích u Uherského…

V Praze unikal plyn, hasiči evakuovali asi 80 lidí

14.07.2018 09:29 Praha - Na pražském sídlišti Jižní Město dnes večer unikal plyn. Hasiči spolu s policisty…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama