Čeští podnikatelé na konci září zamíří do Alžírska

Praha – Do Alžírska na přelomu září a října se uskuteční podnikatelská mise. Hospodářská komora ČR uvedla, že v delegaci budou mimo jiné podniky z energetiky, zdravotnictví, obranného průmyslu či výrobci čistíren odpadních vod. 

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační fotografie

Mise se uskuteční od 30. září do 4. října, podnikatelé doprovodí náměstka ministra zahraničních věcí Miloslava Staška. Zástupci firem se zúčastní v alžírském hlavním městě a v městě Oran podnikatelských fór.

Uspět na více než 40milionovém trhu Alžírska, jehož páteří je ropa a zemní plyn, by mohly podle komory především firmy z oblasti zpracování surovin a energetiky, strojírenství či obranného průmyslu. V alžírském městě Relizane před několika dny otevřela svou továrnu Škoda Auto.

Spolu s Egyptem a Libyí bylo Alžírsko už od dob první republiky tradičním obchodním partnerem Československa. To si v zemi vybudovalo velmi dobré jméno jako strojírenská velmoc. "Pomáhá i fakt, že řada současných představitelů alžírské státní správy, státních podniků a soukromých firem studovala v 70. a 80. letech v Československu," uvedl mluvčí komory Miroslav Diro.

Největších objemů dosahovala obchodní výměna v 80. letech, kdy Československo poskytlo Alžírsku významné úvěry na nákup vojenské techniky a stavbu investičních celků. Prudký pokles obchodní výměny přišel v 90. letech. Loni české firmy do Alžírska vyvezly zboží za 3,5 miliardy korun.

Tradici má také spolupráce ozbrojených sil - a to v oblasti hmotných dodávek i ve výuce a přípravě specialistů. Do země v minulosti mířily zbrojní dodávky i tanky.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Přerovsku havaroval vyhlídkový balon

15.07.2018 10:31 Přerov - Dodávku elektrického proudu do dvou obcí přerušila v pátek večer havárie horkovzdušného…

Na festivalu na Vysočině přejel vláček pětiletého chlapce, zemřel

14.07.2018 20:08 Zvole nad Pernštejnem (Žďársko) - Pětiletý chlapec zemřel dnes na festivalu v areálu Šiklův mlýn u…

V Nedakonicích se potopila loď, všichni se zachránili

14.07.2018 10:29 Nedakonice (Uherskohradišťsko) - V plavební komoře na Baťově kanále v Nedakonicích u Uherského…

V Praze unikal plyn, hasiči evakuovali asi 80 lidí

14.07.2018 09:29 Praha - Na pražském sídlišti Jižní Město dnes večer unikal plyn. Hasiči spolu s policisty…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama