Povodí Moravy na 35 místech z 200 zaznamenalo dosažení hranice sucha

Brno – Počasí dělá vrásky vodohospodářům. Státní podnik Povodí Moravy eviduje na 35 z 200 měřicích míst dosažení hranice sucha.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Řeka, ilustrační fotografie

Nejpostiženější je povodí Bečvy, kde hranice sucha dosáhla desítka stanic, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Stavy sucha hlásí ale také přítoky řeky Dyje nad vodním dílem Vranov, řeky Třebůvka, Litava, Brtnice, Rokytná, Trkmanka nebo Kyjovka.

„Nízký stav průtoků nadlepšují nádrže, které jsou v současné době naplněné v rozmezí 60 až 97 procent," uvedl mluvčí. Za poslední týden vypustily nádrže do řek o dva miliony krychlových metrů více vody, než do nich přiteklo. Nejvíce takto „dotovanými" řekami jsou Dyje, Jihlava, Svratka a Svitava.

Minulý týden sice prošly přes české území bouřky, ani ty ale podle mluvčího výraznější vzestupy hladin na tocích nezpůsobily. Průtoky jsou v porovnání s dlouhodobými srpnovými průměry na desítkách míst podprůměrné a dosahují jen čtyř až 60 procent normálu.

Právě kvůli stávajícímu suchému období a nepříznivé hydrologické situaci Povodí doporučilo úřadům zvážit možnost omezit či zakázat obecné nakládání s vodami, popřípadě upravit povolené nakládání s vodami a zárove%n provádět častější kontrolu dodržování manipulačních řádů rybníků a odběrů povrchových vod.

Byla také vydána opatření obecné povahy zakazující nakládání s povrchovými vodami ze všech vodních toků a vodních nádrží na území Přerova a Valašského Meziříčí. Rožnov pod Radhoštěm nařídil obdobné omezení pro celý správní obvod a i nadále platí dříve přijatá opatření v obcích Víska na Blanensku, Moravský Krumlov a Třebíč.

Témata: Sucho | Voda | řeky | morava | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko na Romy kašle? Nová statistika ukázala, kolika lidem vadí

19.08.2018 00:11 Aktualizováno Praha - Polovina Romů v Česku žije v sociálním vyloučení. Podle kvalifikovaných odhadů koordinátorů…

V brněnské zoo zemřel lední medvěd Umca

18.08.2018 15:51 Brno - V brněnské zoologické zahradě dnes uhynul lední medvěd Umca.

Do opavského babyboxu někdo uložil holčičku

17.08.2018 20:38 Opava - Do opavského babyboxu dnes někdo odložil novorozenou holčičku. Dívenka byla vyzvednuta v 19…

Auto v Pardubicích narazilo do stromu, zemřel řidič a malý chlapec

17.08.2018 16:05 Aktualizováno Pardubice - Tragická dopravní nehoda se stala dnes kolem 12:30 na okraji Pardubic na výjezdu směr…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama