Průvod homosexuálů projde Prahou 12. srpna, zdůrazní rozdíl mezi tolerancí a respektem

Praha - V sobotu 12. srpna projde centrem Prahy průvod LGBT komunity. Festival Prague Pride začne ale již v pondělí 7. srpna. Týdenní program nabídne promítání, konference, výstavy, zábavu pro děti, bohoslužby i večírky.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Prague Pride 2016

Organizátoři nahlásili magistrátu 10.000 účastníků. Festival s průvodem se konal poprvé v srpnu 2011. Tehdy vyvolal bouřlivé protesty konzervativců. Podle nich byla přehlídka obscénní a nevkusně vnucovala ideologii homosexualismu. Tento pojem použil tehdejší prezident Václav Klaus, podle něj bylo nutné proti tomuto jevu bojovat. V dalších letech protestní akce postupně slábly. Někteří odpůrci se chystají do míst kolem trasy pochodu ale vyrazit i letos.

Karnevalový průvod vyrazí po poledni z Václavského náměstí přes ulici Na Příkopě na náměstí Republiky, odtud se vydá po Revoluční, Řásnovkou a Klášterskou na Dvořákovo nábřeží. Projde náměstím Curieových na Čechův most a za ním pak po schodech vystoupá do sadů na Letnou, kde bude následovat koncert.

Přehlídku doprovodí kampaň. Ukazuje kreslené postavičky, které mluví o tom, že postavení leseb a gayů je v Česku v pořádku a žádný festival hrdosti není potřeba. "Do kampaně jsme vybrali klasické věty, které LGBT lidé slýchají běžně ve svém okolí. Zejména to, že gayové a lesby nevadí, dokud se neukazují na veřejnosti, zaznívá velmi často. O takovou toleranci nestojíme. Máme stejné právo vzít se na ulici s partnerem za ruku nebo mluvit o společné dovolené," uvedla ředitelka festivalu Kateřina Saparová.

Přehlídka se letos snaží ukázat na rozdíl mezi tolerancí a respektem. "Toleruji hlučně telefonující lidi v restauraci nebo nepříjemné pokladní v supermarketu. Toleruje se něco, co je vlastně špatně. Co je ale k tolerování na tom, že je někdo gay či lesba? S hetero nebo homosexuální orientací se lidé rodí, nikdo si ji vědomě nevybírá," podotkla Saparová.

Záštitu nad přehlídkou převzali ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD) a primátorka hlavního města Adriana Krnáčová (ANO).

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko na Romy kašle? Nová statistika ukázala, kolika lidem vadí

19.08.2018 00:11 Aktualizováno Praha - Polovina Romů v Česku žije v sociálním vyloučení. Podle kvalifikovaných odhadů koordinátorů…

V brněnské zoo zemřel lední medvěd Umca

18.08.2018 15:51 Brno - V brněnské zoologické zahradě dnes uhynul lední medvěd Umca.

Do opavského babyboxu někdo uložil holčičku

17.08.2018 20:38 Opava - Do opavského babyboxu dnes někdo odložil novorozenou holčičku. Dívenka byla vyzvednuta v 19…

Auto v Pardubicích narazilo do stromu, zemřel řidič a malý chlapec

17.08.2018 16:05 Aktualizováno Pardubice - Tragická dopravní nehoda se stala dnes kolem 12:30 na okraji Pardubic na výjezdu směr…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama