Češi jako největší ateisté bývalého východního bloku? Nejvíc věří v duši, nejmíň v peklo

Washington/Praha - Americké výzkumné centrum Pew Research Center zveřejnilo čerstvá data o víře lidí ve Střední a Východní Evropě. Češi skončili jako nejvíce ateistický národ. Nejvíc věří v existenci duše, nejméně v existenci pekla.

Přidejte svůj názor 58 komentářů

křesťanství

Z průzkumu centra Pew Research Center vyplynulo, že většina dospělých z oblasti Střední a Východní Evropy věří v Boha. Americké centrum dodává, že v regionu existuje jedna výjimka. Tou je Česká republika. Průzkum zkoumal náboženské cítění a víru v celkem 18 zemích oblasti. 

Sedm z deseti Čechů (72 procent) se neztotožňuje s žádnou z náboženských skupin. 46 procent lidí z tohoto počtu řeklo, že věří v "něco neurčitého", zbytek sám sebe označil za ateisty. V Boha v Česku věří 29 procent lidí.

Centrum zmiňuje, že celá oblast je i přes to, že byla součástí sovětského komunistického bloku, který byl oficiálně ateistický, se Česká republika svou nevírou zcela vymyká ostatním zemím. 

img-responsive

Češi věří ze Střední a Východní Evropy nejmíň | foto: Pew Research Center

Průměrně v celé oblasti věří v Boha 86 procent lidí. V Polsku se jedná o 86 procent, v Maďarsku o 56 procent lidí. V oblasti se nachází spousta zemí, kde je majoritním vyznáním ortodoxní verze křesťanství

Výzkumné centrum se také zabývá důvodem, proč zrovna v Česku žije nejvíce ateistů. Předpokládá se, že počet věřících nebude růst. 79 procent českých rodičů totiž vychovává své děti s tím, že je k víře nevede. Navíc 29 procent Čechů z těch, kteří vyrůstali v nábožensky přívětivém prostředí (nejčastěji katolickém), se nyní profilují jako nevěřící. 

Ve srovnání se svými sousedy tak Češi nelpí tolik na konzervativních pohledech na společnost. Češi jsou jedničkou v regionu co do podpory legalizování potratů (86 procent populace), manželství příslušníků stejného pohlaví by schvalovalo 65 procent Čechů. Téměř 70 procent Čechů se prý nikdy nemodlilo. 

Mezi lidmi, kteří v Česku v něco věří, je nejpočetnější skupina těch, kteří věří v duši (44 procent), nejméně (19 procent) jich věří v Peklo. V Chorvatsku se Pekla bojí 60 procent lidí. Najde se i hodně Čechů, kteří věří v osud. 

Ačkoliv tak Češi nepatří mezi lidi, kteří si zakládají na víře, přes polovinu jich věří v to, že církevní a náboženské spolky a instituce pomáhají chudým a potřebným. Na druhou stranu si myslí, že se tyto instituce příliš zaměřují na moc a peníze. 

Vstupte do diskuze (58)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Požár u Bzence způsobila jiskra od vlaku, hasiči likvidují skrytá ohniska

22.06.2018 16:01 Aktualizováno Hodonín - Čtvrteční požár u Bzence na Hodonínsku si vyžádal zásah přes 150 hasičů z více než 40…

AIDS? Češi problém připouští, strach z nakažení ale příliš nemají

22.06.2018 14:58 Praha - Onemocnění AIDS v současné době považuje za problém v Česku 61 procent lidí, což je nejméně…

V Česku se prodávala otrávená jablka. Řekneme vám, jestli je máte doma i vy

22.06.2018 08:51 Praha - Inspektoři odhalili jablka z Polska, která obsahovala nebezpečné množství pesticidů. Od…

Česko se vzpamatovává z bouřek a vichřice, škody jdou do milionů. Počasí…

22.06.2018 08:46 Aktualizováno Praha - Čtvrteční bouřky provázené silným větrem odřízly od elektřiny až 17.000 odběratelů, škody…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama