Za vraždu studentky v Brně si Šafránek odpyká 18 let, potvrdil soud. Nepřímé důkazy do sebe učebnicově zapadají

Olomouc - Radúz Šafránek (24) si odpyká 18 let vězení za vraždu studentky v arboretu Mendelovy univerzity v Brně. Trest mu dnes potvrdil Vrchní soud v Olomouci. Zamítl i odvolání pozůstalých, kteží požadovali vyšší odškodné.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Šafránek vinu popřel, podle soudu ho však spolehlivě usvědčuje řetězec nepřímých důkazů. Mezi nepřímé důkazy proti Šafránkovi patří především kamerové záznamy, pachová stopa, kapesník, na kterém je dívčina i Šafránkova krev, a také plastový obal na nůž z místa činu, na kterém je Šafránkova DNA.

"V tomto případě bylo zajištěno takové množství důkazů, že je to učebnicový příklad, kdy řetězec nepřímých důkazů zcela jednoznačně usvědčuje pachatele. Důkazy jednoznačně svědčí pro vinu obžalovaného," uvedl předseda senátu Petr Angyalossy.

Vražda se stala loni v březnu. Podle rozsudku se Šafránek v arboretu se čtyřiadvacetiletou dívkou sešel, aby si vyříkali důvody rozchodu. Bývalé přítelkyni pak zasadil 25 bodně řezných ran do obličeje, břicha, zad, rukou a nohou. Dívka se zvlášť surovému útoku intenzivně bránila, na místě však zemřela.

Soud dnes vyslechl matku obžalovaného kvůli časovým souvislostem v den vraždy. "Nedokážu si představit, že by něco takového udělal. Byla to brutální vražda, proč tedy není krev a DNA na jeho bundě, na riflích nebo za nehty dívky, která zemřela?" řekla dnes novinářům Ivana Šafránková.

"Policie pracovala pouze s jednou verzí, a to, že se skutku dopustil obžalovaný. Podle obžalovaného měly orgány zjišťovat také to, s kým udržovala styky před tímto činem," uvedl obhájce Petr Poledník. Soudce Angyalossy to však odmítl. "Ani teoreticky nepřichází v úvahu, že by pachatelem mohla být jiná osoba," řekl soudce. Také žalobce Marián Kollár označil rozsudek za pečlivý.

Vrchní soud dnes projednal také odvolání rodiny oběti kvůli odškodnému, pozůstalí původně žádali 3,8 milionu. Dnes výši částky ponechali na zvážení soudu. Podle soudu jsou však částky, které jim dřív přiznal krajský soud, přiměřené. Zohledňují podle něj i majetkové poměry obžalovaného.

Témata: Vražda | soudy | Brno
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do opavského babyboxu někdo uložil holčičku

17.08.2018 20:38 Opava - Do opavského babyboxu dnes někdo odložil novorozenou holčičku. Dívenka byla vyzvednuta v 19…

Auto v Pardubicích narazilo do stromu, zemřel řidič a malý chlapec

17.08.2018 16:05 Aktualizováno Pardubice - Tragická dopravní nehoda se stala dnes kolem 12:30 na okraji Pardubic na výjezdu směr…

Provoz na D1 u Jihlavy zkomplikovala nehoda. Jeden mrtvý, přistával…

17.08.2018 14:40 Aktualizováno Jihlava - Na dálnici D1 u Jihlavy dnes havarovalo auto, jeden člověk zemřel. Nehoda komplikovala…

Kvůli smrti muže pod zřícenou domovní zdí v Radlicích policie obvinila osm…

16.08.2018 18:09 Praha - Při zřícení stěny domu pražské ulici Na Neklance letos v dubnu zemřel¨v jeden muž. Kvůli…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama