Dívku při koupání vtáhla výpusť nádrže. Potrestaný hasič neuspěl s dovolání k NS

Brno - Okresní soud v Kutné Hoře potrestal dobrovolného hasiče podmínkou kvůli těžkému zranění nezletilé dívky v požární nádrži na Kutnohorsku. Hasič proto podal dovolání k Nejvyššímu soudu (NS), tam však neuspěl. Posledním mimořádným opravným prostředkem je ústavní stížnost, odsouzený ji zatím podle dostupných informací nepodal.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Dívku při koupání vtáhla otevřená výpusť na dně nádrže, pod vodou byla asi čtvrt hodiny. Lékaři ji resuscitovali, následky jsou však vážné a trvalé. Soud ho potrestal osmi měsíci vězení s podmínečným odkladem na 16 měsíců.

K neštěstí došlo v červenci 2014. Nádrž se používala jako koupaliště. Hasič kvůli čištění otevřel naplno šoupátko výpusti na dně a odešel, neupozornil však lidi, kteří se tam v tu dobu koupali. Neprovedl ani jiná opatření nutná k bezpečnému vypuštění, čímž podle pravomocného verdiktu přispěl k těžkému poškození zdraví dívky.

Hasič v dovozování poukazoval na to, že událost měla i řadu dalších příčin, které je nutné brát v potaz. Obec podle něj například umožnila užívání nádrže ke koupání a údržbu svěřila dobrovolným hasičům, aniž vytvořila právní rámec. V dovolání se také píše, že na místě byl otec dívky, který vědomě riskoval, když dovolil, aby skočila bez kruhu do vody hluboké nejméně 180 centimetrů. Obhajoba také zmínila vyjádření znalce, podle kterého se dívka mohla topit ještě předtím, než ji výpusť vtáhla.

Nejvyšší soud připomněl, že příčinou je každý jev, bez něhož by jiný jev buď nenastal vůbec, nebo by nenastal daným způsobem. Jednání pachatele musí být pro vznik následku příčinou dostatečně významnou, často se ovšem může kombinovat s dalšími skutečnostmi. Pokud se tím nepřeruší příčinná souvislost, nemění to nic na trestní odpovědnosti obžalovaného.

„Taková situace je i v této trestní věci, kdy by bez jednání obviněného ke vtažení poškozené do otevřené výpustě požární nádrže a k následku na jejím zdraví nedošlo," stojí v usnesení.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Česka dorazily tropy. Jak je přežít bez újmy a mít doma příjemně?

19.06.2018 17:54 Teploty budou po mírném ochlazení opět atakovat třicetistupňové hranice, nezaprší a díky tropickým…

ÚS rozsekl spor o alimenty: Soudy musí brát v potaz i vzdálenost mezi…

19.06.2018 16:59 Brno - Ústavní soud zamítl stížnost muže, který požadoval svěření dětí do takzvané střídavé péče.…

Policie zasahuje na pražském magistrátu, politici jdou k výslechu

19.06.2018 16:40 Aktualizováno Praha - Na pražském magistrátu zasahují policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu …

Vyšetřování v kauze FAU pokračuje, žalobce zamítl stížnosti

19.06.2018 16:03 Olomouc - Žalobce zamítl všechny stížnosti proti zahájení trestního stíhání v případu podezření z…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama