Žhářský útok na Romy v Aši: Soud vynesl po třech letech tresty, šlo o rasismus

Plzeň - Krajský soud v Plzni dnes vynesl verdikt v kauze žhářského útoku na ubytovnu v Aši, kde bydleli převážně Romové. Tomáš Kopecký (25) a Michal Poláček (35) si mají za rasově motivovaný zločin odsedět šest let a devět měsíců ve věznici se zvýšenou ostrahou. Padl ale ještě jeden nepodmíněný trest.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto

Za pokus vraždy jim hrozilo 20 let až výjimečný trest. Rozsudek zatím není pravomocný, Kopecký se na místě odvolal, advokát Poláčka i státní zástupce si nechali lhůtu na rozhodnutí.

Podle soudu hodili v noci 26. února 2012 do dvou bytů ubytovny zápalné lahve. V domě bylo 18 lidí včetně osmi dětí. Nikomu se nic nestalo, protože požár obyvatelé uhasili. Podle soudu se Kopecký a Poláček dopustili skutku jako příznivci neonacistické a rasistické organizace Blood & Honour Division Bohemia a její dceřiné militantní skupiny Combat 18 Bohemia.

Za zakladatele a vůdce těchto organizací označil soud pětadvacetiletého Jana Balíka, který se žhářského útoku na ubytovnu nezúčastnil. Za rasistickou a neonacistickou aktivitu, šíření těchto ideologií a za další skutky ho soud odsoudil ke třem letům a osmi měsícům vězení. Další čtyři muži a jedna žena, kteří se zpovídali hlavně z rasově motivovaných skutků, odešli od soudu s podmíněnými tresty.

Obyvatele ubytovny, kteří se domáhali odškodnění za nemajetkovou újmu, odkázal soud na občanskoprávní řízení. Jejich zmocněnce Markuse Papa to sice mrzí, s verdiktem je ale spokojen.

Podle soudu po předchozí domluvě natankoval Kopecký u benzinky 2,4 litru benzinu, poté si společně s Poláčkem po cestě k ubytovně opatřili skleněné lahve, vzali hadry na knoty a zhotovili dvě zápalné lahve. Prostor kolem dveří do ubytovny polili benzinem, aby ztížili útěk z domu, a poté tam vhodili zápalné lahve. Kopecký do okna bytu, v němž byl sluchově postižený muž, Poláček do druhého bytu se dvěma obyvateli. Jedna z lahví nebyla zapálená a požár tak nezpůsobila, podle předsedy senátu si ale oba museli být vědomi toho, co může benzin způsobit.

I když oběma mužům hrozil až výjimečný trest, použití takové sazby by bylo nepřiměřeně přísné, řekl soudce. "Není pochyb o tom, že obžalovaní byli vedeni rasovou pohnutkou a jednali proti více lidem," připustil. I když si museli být oba vědomi, že lidé uvnitř bytů, kam vhodili lahve, mohou zemřít, a museli s tím být smířeni, soud se domnívá, že nejednali s přímým úmyslem vraždit.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak se vyhnout nekonečným frontám na poště? Zkuste trik, který moc Čechů…

19.07.2018 22:21 Aktualizováno Doručovací služby České pošty podléhají kritice a sociální sítě jsou tomu důkazem. Mnohdy ale není…

Nedaleko Prahy hořela dvě pole, v Kralupech za to mohla závada v areálu…

19.07.2018 17:56 Kralupy nad Vltavou (Mělnicko)/ Hostivice (u Prahy) - Dnes odpoledne vyjížděli hasiči k požáru…

Kdo může za zřícení stropů budovy v Mikulandské? Do kauzy se vložil rektor…

19.07.2018 17:21 Praha – Rektor UMPRUM Jindřich Smetana tvrdí, že Národní památkový ústav (NPÚ) nemá pravdu, když…

Nejpalčivější problémy v ČR? Social Watch upozorňuje na tři alarmující…

19.07.2018 13:49 Praha - Nejpalčivějšími problémy české společnosti jsou rostoucí počet exekucí a nedostupné bydlení…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama