Lidé vzdávají úctu umučenému knězi Toufarovi, jeho ostatky budou uloženy v Čihošti

Čihošť – Ostatky faráře Josefa Toufara, který byl před 65 lety umučen komunistickou státní bezpečností, byly vyzvednuty z masového hrobu v pražských Ďáblicích a poté, co analýza DNA dokázala jejich pravost, byly převezeny do Čihošti. Právě zde dnes také lidé Toufarovi vzdávali úctu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Josef Toufar před „svým“ kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti.

Poutníci zaplnili kostel už při úvodní mši, zaplnili celý kostel, někteří museli dokonce zůstat venku. Celkem se jich sešlo asi 200.

„Pro farníky to je podle mne nesmírně dobré gesto, že se mezi ně vrací otec Toufar. Ani po 65 letech mnohým z nich nevymizel z jejich srdce," řekl novinářům kněz Tomáš Fiala, který vedl mši.

Ostatky Toufara jsou uložené v kovové schránce, kterou navrhl Norbert Schmidt a která teď stojí v čihošťském kostele. Právě v něm se odehrál takzvaný číhošťský zázrak, kvůli kterému kněze vyslýchala StB. Vyšetřovatelé chtěli kněze týráním donutit k doznání, že v prosinci 1949 zinscenoval zázračný pohyb kříže na oltáři.

U ostatků drželi čestnou stráž skauti, před kostelem je na panelech umístěna výstava přibližující důležité okamžiky ze života utýraného číhošťského kněze. Schránu přivezli organizátoři do Číhoště v pátek po poledni, vítal je zvuk kostelního zvonu.

Mezi místními, kteří první svého kněze vítali, byla i sedmaosmdesátiletá Růžena Lebedová. Pátera Toufara dobře znala a byla i na mši, při níž se údajně pohnul kříž. "Zázrak" sama neviděla, ale jejího bratra kvůli tomu drželi týdny ve vězení. „To je milý, že ho máme tady zpátky, Toufara. Ale taky jsem to až bolestně odnesla, že jsem šla hned ležet. Když jsem viděla tu schránu, tak jsem toho měla dost," řekla dojatým hlasem.

Do kostela se poutníci dostanou až do půlnoci. Kromě mše bylo na programu i promítání dokumentu o událostech v Čihošti a večerní modlitba. V neděli bude v kostele otevřeno od 08:00. Slavnostní mše před kostelem začne v 15:00. Promluvy se ujme Dominik Duka.

Pak bude schrána s Toufarovými ostatky uložena do hrobu uprostřed kostelní lodi a překryta kamennou deskou, která bude splývat s podlahou.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku se po 15 letech narodila čtyřčata

18.06.2018 19:24 Praha - V porodnici Fakultní nemocnice v Motole se před týdnem narodila čtyřčata, tři holčičky a…

U Hradce Králové chytili uprchlého klokana, na svobodě hopkal 11 dní

18.06.2018 16:29 Hradec Králové - Klokan, který 5. června utekl svému majiteli z obce Divec nedaleko Hradce Králové,…

Vražda 14leté dívky v Doubici: Obžalovaný u soudu nečekaně změnil výpověď

18.06.2018 15:42 Aktualizováno Ústí nad Labem - Krajský soud v Ústí nad Labem dnes začal projednávat kauzu loňské vraždy 14leté…

Šabatová obdržela Řád čestné legie. Francie ocenila její boj za Romy,…

18.06.2018 14:07 Praha - Ombudsmanka Anna Šabatová obdržela nejvyšší francouzské vyznamenání - Řád čestné legie.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama