V Česku řádí "bankovní mafie". Útoků na naše účty přibývá

Praha - Češi by se měli mít na pozoru. Zaměřila se na ně "bankovní mafie", tedy podvodníci, kteří se snaží lidem vysát účty. Policisté jen za loňský rok vyšetřují tisíce případů a registrují masivní navýšení útoků podvodníků na naše účty. Informuje o tom dnešní vydání MF Dnes.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto

České bankovní účty jsou pod palbou internetových útočníků, kteří se je snaží vykrást. Dvě vlny takových útoků už Česko zažilo v roce 2006 a 2013. Poslední přišla loni. A už neopadla, píše MF Dnes. Česko je cílem hackerů hlavně proto, že tu hodně lidí chodí do banky přes počítač nebo mobil, ale ne každý dodržuje bezpečnostní pravidla.

"V Česku a na Slovensku jde o stovky až tisíce pokusů o podvod v internetbankingu za poslední rok a intenzita i kvalita provedení stoupají," řekl Tomáš Strýček, ředitel společnosti AEC zabývající se bezpečností dat.

Prudký nárůst kyberkriminality potvrzuje i policie, která provozuje speciální linku k nahlašování závadného obsahu na internetu. "V roce 2014 jsme evidovali 6 590 případů, což je meziroční navýšení o 72 procent. Vyšetřovali jsme 2 458 případů podvodů, což je meziroční nárůst o 32 procent," sdělil mluvčí Policejního prezidia ČR David Schön. Neoprávněných manipulací s daty podle něj bylo meziročně o 163 procent víc.

Střední Evropa je pro počítačové hackery a jejich zákazníky – organizované zločinecké skupiny – laboratoří, ve které své "pokusy" vylepšují. Elektronický přístup k účtům tady využívá téměř každý. A právě klienti jsou nejslabším článkem zabezpečení přímého bankovnictví. Bankovní systém může být seberobustnější, ale když se klient chová neodpovědně, například stahuje podezřelé aplikace nebo si nechrání svá data, nepomůže mu ani několik stupňů bankovní ochrany.

Mafie se chová ekonomicky a útočí tam, kde to má největší efekt. Tedy na klienta. I kdyby se o svá zařízení perfektně staral, pořád bude mnohem méně zabezpečený než banka. ČR je mezi státy světa co do rizika počítačových útoků dokonce na osmém místě. "Jsme pro útočníky nesmírně atraktivní: každý tu má počítač a banky tu umožňují expresní platby," vysvětluje Strýček.

Právě tlak na banky, aby peníze převáděly rychleji, je dobrým podhoubím pro tuto kriminální činnost. Většina podezřelých transakcí totiž probíhá jako expres platby, tedy on-line. To aby banky neměly čas je zastavovat a blokovat účty takzvaných bílých koní, kteří útočníkům pomáhají peníze vyvádět do zahraničí. Banka pak má málo času na vyhodnocování transakcí. V převážné většině případů kyberzločinci využívají naivitu a neznalost lidí.

Témata: banky | krimi | Mafie
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko na Romy kašle? Nová statistika ukázala, kolika lidem vadí

19.08.2018 00:11 Aktualizováno Praha - Polovina Romů v Česku žije v sociálním vyloučení. Podle kvalifikovaných odhadů koordinátorů…

V brněnské zoo zemřel lední medvěd Umca

18.08.2018 15:51 Brno - V brněnské zoologické zahradě dnes uhynul lední medvěd Umca.

Do opavského babyboxu někdo uložil holčičku

17.08.2018 20:38 Opava - Do opavského babyboxu dnes někdo odložil novorozenou holčičku. Dívenka byla vyzvednuta v 19…

Auto v Pardubicích narazilo do stromu, zemřel řidič a malý chlapec

17.08.2018 16:05 Aktualizováno Pardubice - Tragická dopravní nehoda se stala dnes kolem 12:30 na okraji Pardubic na výjezdu směr…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama