Ateistické Česko? Průzkum překvapuje, modlí se polovina občanů

Praha - O Česku (a Estonsku) je všeobecně známo, že se jedná o ateistickou zemi. Dokonce i zahraniční průvodce tento fakt připomínají. Jenže podle nového průzkumu to asi nebude tak docela pravda. A co vy? Modlíte se někdy?

Přidejte svůj názor 69 komentářů

Ilustrační foto

Ateisté nemají žádné písemné svaté texty, žádného boha nebo bohy a nepřijímají existenci žádné nadpřirozené říše nebo snad všemocného stvořitele, protože nás k tomu nenutí žádný důkaz. Ateismus je proto rozumové zhodnocení přírody a světa, zatímco náboženství je jen výplod lidské obrazotvornosti, vysvětluje server osacr.cz.

Ateismus jako vědecký názor podle zjištění zastává čtvrtina obyvatel České republiky, nicméně více než polovina populace chápe křesťanství jako pevnou součást evropské kultury. Bibli nikdy nečetly tři čtvrtiny Čechů.

Vlastními slovy se někdy modlilo 52 procent populace, přičemž modlitbu Otče náš znají dvě pětiny populace, i když se ji nemodlí běžně. To, že se lidé neřadí k církvi nebo nevyznávají víru, jim podle průzkumu nebrání v tom, aby se v důležitých životních situacích obraceli s prosbami k bohu. Necelá polovina populace zavítá do kostela aspoň jednou za rok, více než polovina navštěvuje vánoční nebo velikonoční mše a 31 procent zajímají církevní památky a architektura. Jen 29 procent dotázaných chodí do kostela kvůli vyznání, vyplývá to z nezávislého celorepublikového průzkumu agentury Proximity.

Za nejvýznamnější v tuzemsku považují Češi katolickou církev, téměř čtvrtina už slyšela o papeži Františkovi a hodnotí jej pozitivně. Více než 60 procent obyvatel je podle průzkumu přesvědčeno, že jsou aktivity katolíků pro společnost přínosné.

Navracení majetku církvím se však s pochopením veřejnosti nesetkalo. "Kuriózní je, že 55 procent obyvatel počítá s tím, že v budoucnu si církve budou financovat samy svou hospodářskou činnost," uvedla agentura. Pouze 19 procent je přesvědčeno, že by se stát měl na financování podílet.

Až 93 procent lidí, kteří znají desatero, si vybavilo nejznámější přikázání "nepokradeš". Hned po něm následovalo "nesesmilníš" a "nezabiješ".

Z průzkumu také vyplynulo, že 30 procent obyvatel si myslí, že posmrtný život neexistuje. Pouze 11 procent lidí věří v posmrtný život, a sedm procent v reinkarnaci, ale nikoli v nebe či peklo. Ani v to oproti celosvětovému průměru tak často nevěří. Častěji podle průzkumu myslí, že člověk přestane existovat.

"Náboženství používá smrt a únik před ní velmi často. Neustálé opakování tohoto tématu vytváří v lidech nezdravý vztah ke smrtelnosti. Na druhé straně ateisté chápou, že smrt je nedílnou součástí života, a proto nevidí žádný pádný důvod nad smrtí neustále přemítat. Většina ateistů vidí smrt jako nepříjemnou, ale nevyhnutelnou součást svého života a tak nemáme jinou možnost, než tuto skutečnost akceptovat. Nikdo si nepřeje zažít rozdělení přátel a rodiny, ale přání lepšího výsledku a nekonečného života jej nevytvoří. Věčný život se nestane skutečností jenom proto, že si to přejeme," píše Občanské sdružení ateistů České republiky.

Vstupte do diskuze (69)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Česka dorazily tropy. Jak je přežít bez újmy a mít doma příjemně?

19.06.2018 17:54 Teploty budou po mírném ochlazení opět atakovat třicetistupňové hranice, nezaprší a díky tropickým…

ÚS rozsekl spor o alimenty: Soudy musí brát v potaz i vzdálenost mezi…

19.06.2018 16:59 Brno - Ústavní soud zamítl stížnost muže, který požadoval svěření dětí do takzvané střídavé péče.…

Policie zasahuje na pražském magistrátu, politici jdou k výslechu

19.06.2018 16:40 Aktualizováno Praha - Na pražském magistrátu zasahují policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu …

Vyšetřování v kauze FAU pokračuje, žalobce zamítl stížnosti

19.06.2018 16:03 Olomouc - Žalobce zamítl všechny stížnosti proti zahájení trestního stíhání v případu podezření z…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama