Lže ministerstvo? Nebo si zdravotní pojišťovny dělají, co chtějí?

Praha - Zdravotnické odbory i zástupci malých nemocnic odmítají novelu zákona o zdravotních pojišťovnách, nelíbí se jim zejména to, že by odpovědnost za správu sítě zdravotnických zařízení měly právě pojišťovny. Agentuře Mediafax to ve čtvrtek řekl za Asociaci českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Odmítavé stanovisko padlo na pravidelném jednání zdravotnické tripartity na ministerstvu. "Za stranu zaměstnavatelů s tou novelou logicky souhlasí jen zdravotní pojišťovny," podotkl ještě Fiala.

Novelu zákona ministerstvo nyní připravuje a veřejně by měla být představena nejdříve v dubnu. Úprava si klade za cíl sjednotit postavení Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) s ostatními zaměstnaneckými pojišťovnami. Posílila by se i jejich role v systému - přímo by mohly ovlivnit podobu sítě zařízení. Toho chce ministerstvo dosáhnout tím, že pojišťovna by sama o sobě mohla dát zdravotnickým zařízením výpověď, což je nyní složitý proces.

Zároveň by ale pojišťovny procházely důslednější kontrolou než nyní. Ministerstvo by například mohlo provádět v pojišťovnách mimořádné audity nebo by mohlo odmítnout pojišťovnou vybraného auditora.

Tripartita řešila i otázku stavu financování zdravotnictví a s tím související nárůst platů. Zástupci zaměstnanců i nemocnic uvedli, že ministerstvo nepodává veřejnosti ty správné informace. "I samy pojišťovny nemocnicím řekly, že letos poskytnou zálohy na úhrady v objemu maximálně 100 procent loňského roku. Úhradová vyhláška ale počítá pro nemocnice se 102 procenty. Už to ukazuje, že není napsána v souladu s realitou," podotkl Fiala.

Debata na toto téma proběhne i na jednání velké tripartity příští týden.

Témata: ministerstva | nemocnice
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko válcuje svět. Má protivné doktory, ošetření se nedočkáte

18.07.2018 01:53 Aktualizováno Nemocnice a lékařská péče v České republice patří k těm nejkvalitnějším na světě. Ukázal to…

Nemocnici Na Františku dočasně povede primář chirurgů

17.07.2018 15:34 Praha - Pražskou Nemocnici Na Františku dočasně povede dosavadní primář chirurgického oddělení…

Když Česko zasáhne katastrofa: Jak funguje traumaplán a co to vlastně…

17.07.2018 13:29 Aktualizováno Po zřícení části budovy v Mikulandské ulici v centru Prahy aktivovala záchranná služba…

Financování českého zdravotnictví je neudržitelné? OECD má řadu výhrad

16.07.2018 16:01 Praha - České zdravotnictví si podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama