Zmatky okolo PIP implantátů! A co na to ženy?

Praha - Ministerstvo zdravotnictví ve středu potvrdilo, že výměnu vadných prsních PIP implantátů by pojišťovny měly platit pouze u pacientek, kde k původní operaci byl zdravotní důvod. Novináře o tom informoval mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"Pokud lékař doporučí vyjmutí implantátu ze zdravotní indikace, požádá revizního lékaře o schválení úhrady z veřejného zdravotního pojištění. V případě ohrožení života či zdraví by však mělo být vynětí implantátu z veřejného zdravotního pojištění hrazeno bez ohledu na důvody pro provedení prvotního výkonu," stojí v prohlášení.

Samy pojišťovny pak mají částku vymáhat podle ministerstva po výrobci implantátu.

Pacientkám, které si pořídily implantát PIP pouze z kosmetických důvodů, nárok na poskytnutí nového implantátu z prostředků veřejného zdravotního pojištění nevznikne. Tyto pacientky by se musely obrátit se svými nároky z titulu vzniklé škody na zdravotnické zařízení, u něhož podstoupily danou operaci.

Ve zveřejněném stanovisku se také píše, že odpovědnost za vadné implantáty zcela leží na zdravotnických zařízeních. "Zdravotnické zařízení, které operaci provedlo, nese odpovědnost za to, že použité implantáty jsou v pořádku a zdraví nezávadné. A to i v případě, že nezanedbalo žádnou svoji povinnost, například ověřit si příslušné certifikáty implantátů, správně s implantáty manipulovat," píše se v dokumentu, který je k dispozici na webu ministerstva.

Samotná zdravotnická zařízení mají pak regresní právo vůči výrobci implantátů PIP (případně distributorovi), jelikož ten škodu de facto způsobil. Zdravotnické zařízení navíc musí být dle zákona pojištěno pro případ škody způsobené pacientovi poskytováním péče.

Ministerstvo ovšem připomíná, že o tom, jestli se pojistka bude vztahovat i na implantáty, vždy rozhodne konkrétní smlouva mezi zařízením a pojišťovnou.

Pacientky by se neměly podle ministerstva neměly obávat nutnosti vynaložit další vlastní náklady v souvislosti s nutností vyjmout zdravotně závadné implantáty PIP. I pokud by se nechaly reoperovat v jiném než původním zdravotnickém zařízení a musely tedy náklady nové operace a implantátu uhradit, budou mít právo náhradu těchto nákladů žádat po zdravotnickém zařízení, které je operovalo původně.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko válcuje svět. Má protivné doktory, ošetření se nedočkáte

18.07.2018 01:53 Aktualizováno Nemocnice a lékařská péče v České republice patří k těm nejkvalitnějším na světě. Ukázal to…

Nemocnici Na Františku dočasně povede primář chirurgů

17.07.2018 15:34 Praha - Pražskou Nemocnici Na Františku dočasně povede dosavadní primář chirurgického oddělení…

Když Česko zasáhne katastrofa: Jak funguje traumaplán a co to vlastně…

17.07.2018 13:29 Aktualizováno Po zřícení části budovy v Mikulandské ulici v centru Prahy aktivovala záchranná služba…

Financování českého zdravotnictví je neudržitelné? OECD má řadu výhrad

16.07.2018 16:01 Praha - České zdravotnictví si podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama