Proč krajské nemocnice nezvýšily platy? Ministerstvo se tomu diví!

Praha - Nemocnice zřizované kraji většinou nezvýšily platy svému personálu ani o slibovaných 6,25 procenta. Informaci o porušení slibu, který dal zdravotníkům a lékařům ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), přinesl v pondělí Český rozhlas.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"V tuto chvíli jsme zdravotníkům nepřidali. Měli jsme bouřlivá jednání se všemi odborovými organizacemi, nejen s Lékařským odborovým klubem. Byť úhradová vyhláška pro nás může znamenat vyšší výnos, jistotu čísel budeme mít až po zúčtování čísel z roku 2012," uvedl rozhlasu ředitel Pardubické krajské nemocnice Tomáš Gottwald s tím, že pokud bude ekonomický vývoj příznivý, bude nemocnice ochotná platy navyšovat.

Ministerstvo zdravotnictví se diví, že krajské nemocnice nemají dostatek peněz na zvýšení platů. "V rámci úhradové vyhlášky jde na krajské a městské nemocnice více peněz než do nemocnic fakultních," uvedl na dotaz Mediafaxu mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň, podle kterého fakultní nemocnice platy zvýšit zvládly.

"Zůstává tedy otázkou, kam tyto peníze půjdou, když ne na platy," dodal mluvčí s tím, že fakultní nemocnice si dokázaly vytvořit finanční rezervy díky centralizovaným nákupům materiálu. "Je tedy otázkou, proč kraje také takových úspor nedosahují," uzavřel.

Kvůli financování zdravotnictví uskutečnili odboráři z tzv. zdravotnické trojky během závěru roku 2011 sérii happeningů a tiskových konferencí, kterými chtěli upozornit na slib, jež jim ve formě memoranda dal ministr zdravotnictví.

Ten se zavázal ke zvýšení platů lékařů a zdravotníků o 10 procent od roku 2012, nakonec se však kvůli nedostatku financí rozhodl upřednostnit zvýšení o 6,25 procenta s pozdějším vyrovnáním na 10 procent.

Odbory také nejsou spokojené s objemem peněz, které chce ministerstvo zdravotnictví poslat nemocnicím. Zvýšení dolní sazby DPH o čtyři procenta od Nového roku by mělo podle nich ministerstvo vykompenzovat.

O problémech zdravotnictví by také měla jednat na konci února tripartita.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko válcuje svět. Má protivné doktory, ošetření se nedočkáte

18.07.2018 01:53 Aktualizováno Nemocnice a lékařská péče v České republice patří k těm nejkvalitnějším na světě. Ukázal to…

Nemocnici Na Františku dočasně povede primář chirurgů

17.07.2018 15:34 Praha - Pražskou Nemocnici Na Františku dočasně povede dosavadní primář chirurgického oddělení…

Když Česko zasáhne katastrofa: Jak funguje traumaplán a co to vlastně…

17.07.2018 13:29 Aktualizováno Po zřícení části budovy v Mikulandské ulici v centru Prahy aktivovala záchranná služba…

Financování českého zdravotnictví je neudržitelné? OECD má řadu výhrad

16.07.2018 16:01 Praha - České zdravotnictví si podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama