Akupunktura není žádný zázrak!

Praha - Lékařská komora i ministerstvo zdravotnictví zaujali smířlivý postoj k některým druhům alternativní medicíny jako je akupunktura, homeopatie či různé potravinové doplňky. Přesto pacienty varuje, aby žádnou z těchto metod nenahrazovali klasickou medicínskou léčbu, píše středeční Mladá fronta Dnes.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Tyto závěry vyplývají z materiálu České lékařské komory, které se věnoval "léčitelským postupům" v onkologické léčbě. Lékaři sice na jedné straně upozorňují, že žádný jiný než klasický medicínský postup nemá prokazatelně účinky při léčbě nádorů, ale na straně druhé připouští, že zejména akupunktura může být prospěšná při léčbě bolesti, kterou pacienti s nádorem trpí. Naopak odmítá tzv. vyhladovění nádoru, který na léčbu onemocnění nemá vliv a ještě může pacienty ohrozit podvýživou.

V přístupu komory k různým netradičním metodám je znát určitý posun. Ještě před dvaceti lety byla i akupunktura považována za poněkud šarlatánskou metodu. Komora doporučila lékařům, aby pacienty neodrazovali od těch metod, které jim prokazatelně neškodí. "Chtěli jsme tím říct lékařům, aby pacienty neodrazovali od léčby přístupem buď léčitel, nebo já," říká viceprezident České lékařské komory Zdeněk Mrozek. A doplňuje: "Nechceme tyto metody doporučovat, na druhou stranu s nimi nechceme bojovat. Chceme lidem říct, že medicína dokáže i to, co umějí léčitelé - mít osobní přístup k pacientovi a brát ohled na jeho psychologii."

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko válcuje svět. Má protivné doktory, ošetření se nedočkáte

18.07.2018 01:53 Aktualizováno Nemocnice a lékařská péče v České republice patří k těm nejkvalitnějším na světě. Ukázal to…

Nemocnici Na Františku dočasně povede primář chirurgů

17.07.2018 15:34 Praha - Pražskou Nemocnici Na Františku dočasně povede dosavadní primář chirurgického oddělení…

Když Česko zasáhne katastrofa: Jak funguje traumaplán a co to vlastně…

17.07.2018 13:29 Aktualizováno Po zřícení části budovy v Mikulandské ulici v centru Prahy aktivovala záchranná služba…

Financování českého zdravotnictví je neudržitelné? OECD má řadu výhrad

16.07.2018 16:01 Praha - České zdravotnictví si podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama