Vadné kloubní náhrady způsobují rakovinu! Mohou poškozovat i játra a ledviny

´Praha - Sníženou životností trpí pouze ASR implantát, ostatní produkty jsou v pořádku, uvedl v pondělním tiskovém prohlášení společnost DePuy, výrobce problematické kyčelní náhrady. Chování ASR kloubního systému neznamená, že stejně budou reagovat všechny celokovové pomůcky, tvrdí firma.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"Pro operace náhrady kyčelního kloubu je k dispozici celá řada produktů, a to i v oblasti celokovových náhrad včetně modulárních a monoblokových celokovových kyčelních implantátů," uvedla firma.

Společnost tvrdí, že od okamžiku rozhodnutí o stažení se snaží poskytovat pacientům a lékařům všechny potřebné informace a podporu.

O potížích s náhradami DePuy informovala v sobotu Česká televize. Kvůli náhradě kyčelního kloubu od společnosti DePuy čekají podle ní tři stovky lidí v Česku podrobné krevní tesy a častější kontroly u lékaře.

Problematická je životnost náhrady. Místo běžných 10 až 15 let jde u implantátů od firmy DePuy jen o polovinu, a to kvůli silnějšímu tření lůžka a hlavice umělého kloubu. Navíc se z ní do těla můžou uvolňovat vyšší koncentrace těžkých kovů. Jejich přesné účinky na organismus nejsou známé.

"Pravděpodobně mohou poškozovat játra, ledviny, možná i kardiovaskulární systém nebo srdce a plíce. Mohly by také způsobovat nádorové bujení," přiblížil předseda České společnosti pro ortopedii a traumatologii Tomáš Trč.

Implantát používalo podle ČT nejméně 20 českých nemocnic a pojišťovny nyní obesílají jejich pacienty. Výrobce slibuje všechny náklady spojené s dalšími vyšetřeními a případnou novou operací i v Česku uhradit. Postup společnosti mluvčí VZP Rod ocenil. Plošná výměna náhrad podle nemocnic zatím nutná není.

Dceřiná společnost Johnson & Johnson už implantáty sama stáhla z trhu. V Evropě jich doktoři mezi lety 2003 až 2010 voperovali desítkám tisíc pacientů, v Česku jich bylo asi 300.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na transplantaci plic čeká v Česku 60 lidí, 21 je po operaci

21.07.2018 15:28 Praha - Na transplantaci plic čekalo na začátku července v Česku 60 lidí. Nové plíce letos dostalo…

Česko válcuje svět. Má protivné doktory, ošetření se nedočkáte

18.07.2018 01:53 Aktualizováno Nemocnice a lékařská péče v České republice patří k těm nejkvalitnějším na světě. Ukázal to…

Nemocnici Na Františku dočasně povede primář chirurgů

17.07.2018 15:34 Praha - Pražskou Nemocnici Na Františku dočasně povede dosavadní primář chirurgického oddělení…

Když Česko zasáhne katastrofa: Jak funguje traumaplán a co to vlastně…

17.07.2018 13:29 Aktualizováno Po zřícení části budovy v Mikulandské ulici v centru Prahy aktivovala záchranná služba…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama