Až 300 lidí v Česku má rizikovou náhradu kyčelního kloubu

Praha - Kvůli náhradě kyčelního kloubu od společnosti DePuy čekají tři stovky lidí v Česku podrobné krevní tesy a častější kontroly u lékaře. V sobotu o tom informovala Česká televize (ČT), podle které mají implantáty kratší životnost a navíc můžou do organismu uvolňovat těžké kovy jako chrom nebo kobalt.

Přidejte svůj názor

371

"Zjistilo se to, že někteří pacienti s těmito implantáty mají určité zdravotní problémy, které vyžadují další léčbu," uvedl mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiří Rod.

Problematická je životnost náhrady. Místo běžných 10 až 15 let jde u implantátů od firmy DePuy jen o polovinu, a to kvůli silnějšímu tření lůžka a hlavice umělého kloubu. Do těla se tam můžou uvolňovat vyšší koncentrace těžkých kovů. Jejich přesné účinky na organismus nejsou známé.

"Pravděpodobně mohou poškozovat játra, ledviny, možná i kardiovaskulární systém nebo srdce a plíce. Mohly by také způsobovat nádorové bujení," přiblížil předseda České společnosti pro ortopedii a traumatologii Tomáš Trč.

Implantát používalo podle ČT nejméně 20 českých nemocnic a pojišťovny teď obesílají jejich pacienty. Výrobce slibuje všechny náklady spojené s dalšími vyšetřeními a případnou novou operací i v Česku uhradit. Postup společnosti mluvčí VZP Rod ocenil. Plošná výměna náhrad podle nemocnic zatím nutná není.

Dceřiná společnost Johnson & Johnson už implantáty sama stáhla z trhu. V Evropě jich doktoři mezi lety 2003 až 2010 voperovali desítkám tisíc pacientů, v Česku jich bylo asi 300.

Témata: Zdravotnictví | zdraví
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec čekání u lékaře? Hitem se stávají online konzultace

15.07.2018 07:50 Online konzultace s lékařem jsou relativně novým trendem. Hlavní výhodou této služby je její…

SÚKL stahuje některé léky proti vysokému tlaku, je v nich riziková látka

11.07.2018 15:22 Praha - Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) stahuje od pacientů některé léky obsahující látku…

Ministr Vojtěch kvůli kauze nemocnice na Bulovce žádá nemocnice o přehled…

09.07.2018 17:21 Praha - Všechny organizace přímo řízené ministerstvem zdravotnictví by měly předložit přehled smluv…

Vojtěch odvolal šéfa Nemocnice Na Bulovce, je obviněn v rozsáhlé kauze

04.07.2018 16:37 Aktualizováno Praha - Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes ráno odvolal ředitele Nemocnice Na Bulovce…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama