Výskyt rakoviny ledvin v Česku je nejvyšší na světě

Praha - Nedostatečný pitný režim, kouření, alkohol i obezita jsou faktory, které se podílí na rakovině ledvin. Od roku 1977 vzrostl tento typ onemocnění u nás o 270 procent a Česká republika vede celosvětový žebříček, sdělila ve čtvrtek předsedkyně Ligy proti rakovině Michaela Fridrichová.

Přidejte svůj názor

371

"V letošním roce se zaměří naše kampaň právě na toto nádorové onemocnění ledvin. Ten nárůst je totiž dramatický a čísla nám ukazují, že vysoce převyšujeme nejen evropský, ale dokonce celosvětový průměr," uvedla lékařka Fridrichová.

Z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) vyplývá, že na 100 tisíc obyvatel v České republice připadá 29,5 onemocnění tohoto typu. "Výskyt nádorů ledvin v Evropské unii je ve srovnání s Českou republikou poloviční. Je to 14,5 onemocnění na 100 tisíc obyvatel," dodala Fridrichová.

Za nárůst výskytu onemocnění může také současná medicína a moderní postupy a vyšší pravděpodobnost odhalení problému. Jak uvedla doktorka, onemocnění nejčastěji postihuje muže nad 40 let. Zhruba 40 procent pacientů ale přichází k lékaři pozdě. Jedním z příznaků může být krev v moči. Odborníci proto doporučují nepodcenit pitný režim a včas lékaři říci o svých problémech, rakovina ledvin totiž nebolí a dlouho se neprojevuje. V dnešní době existuje podle lékařky moderní biologická léčba, která pacientovi pomůže zlepšit kvalitu života.

Světový den proti rakovině letos připadá na sobotu. Na problémy nemoci zvané rakovina upozorňují odborníci již 12. rokem.

Liga proti rakovině v České republice v loňském roce nasbírala celkem 14 milionu korun, z toho 8,5 milionu korun byl čistý výtěžek sbírky. Na programy nádorové prevence šly téměř čtyři miliony korun, tři miliony se rozdělily na programy pro zlepšení života pacientů s rakovinou a celkem 1,5 milionu korun Liga rozdělila na přístroje, výzkum, ale i ocenění za vědeckou publikaci.

Témata: rakovina
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec čekání u lékaře? Hitem se stávají online konzultace

15.07.2018 07:50 Online konzultace s lékařem jsou relativně novým trendem. Hlavní výhodou této služby je její…

SÚKL stahuje některé léky proti vysokému tlaku, je v nich riziková látka

11.07.2018 15:22 Praha - Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) stahuje od pacientů některé léky obsahující látku…

Ministr Vojtěch kvůli kauze nemocnice na Bulovce žádá nemocnice o přehled…

09.07.2018 17:21 Praha - Všechny organizace přímo řízené ministerstvem zdravotnictví by měly předložit přehled smluv…

Vojtěch odvolal šéfa Nemocnice Na Bulovce, je obviněn v rozsáhlé kauze

04.07.2018 16:37 Aktualizováno Praha - Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes ráno odvolal ředitele Nemocnice Na Bulovce…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama