V Česku chybí 170 druhů léků. Mizí za hranice, zákony jsou bezzubé

Praha - Česká lékařská komora (ČLK) dnes uvedla, že v první polovině července chybělo v lékárnách 170 druhů léčiv. Důvodem byly výpadky ve výrobě a přeprodeje léků do zahraničí. Nejčastěji jde o Ercefuryl, lék na akutní průjem, Vasocardin na vysoký tlak, antibiotika Ospen a Doxybene či lék na léčbu prostaty Duodart.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Léky, ilustrační foto

"Některé léky od téhož výrobce stojí například v Německu nebo Dánsku až několikanásobně víc. Česko ale bojuje i s nelegálním reexportem," uvedla komora. Současná legislativní pravidla jsou podle ní neúčinná, požaduje proto jejich zpřísnění. 

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v reakci ČTK sdělil, že nyní spolupracuje s ministerstvem zdravotnictví na přípravě návrhu úpravy zákona, jež by měla tuto problematiku komplexně řešit. "Návrh je inspirován slovenským modelem emergentního zásobování, kdy je povinnost zajistit dodávky léčiv pro pacienty uložena držitelům rozhodnutí o registraci, tedy výrobcům," uvedla mluvčí ústavu Hana Šindelářová.

Podlé ředitele Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakuba Dvořáčka je problémem léčivé přípravky v Česku udržet. "Jsou tu jedny z nejlevnějších léků v Evropě, hlavně ty originální," uvedl již dříve. Ročně se podle něj vyveze asi sedm procent z celkového objemu léků v hodnotě několika miliard korun.

Léky v lékárnách mohou chybět například kvůli změně výrobního postupu nebo stěhování závodu. To byl například případ očních kapek Ophthalmo-Septonex, které v lékárnách chyběly od listopadu 2015 do letošního jara. Několik měsíců letos v lékárnách nebyl také Endiaron určený k léčbě průjmu.

Podle komory někteří distributoři dodávají léky přednostně do vybraných lékáren. "Podněty dostáváme nejen od lékárníků, ale i od samotných pacientů. Některé lékárny začaly podávat předžalobní výzvy na distributory, případně se obracejí na soud," uvedl prezident ČLK Lubomír Chudoba.

SÚKL ale upozorňuje, že podnět, pokud má lékárna podezření, že ji distributor poškodil, protože jí odmítá dodat objednané léky, je potřeba zaslat jim. Ústav má podle mluvčí zákonné kompetence kontrolovat činnost distributora a každý takový podnět prošetřuje. "Od začátku roku jsme však obdrželi méně než deset podnětů, které byly řešeny a v žádném z prošetřovaných podnětů nebylo zjištěno, že by distributor lékárně léky nedodal," uvedla mluvčí.

Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

IZIP mohla získat neoprávněný prospěch 162 milionů, obžalováni jsou tři…

20.08.2018 11:55 Praha - Dozorující žalobce Pavel Prygl z pražského vrchního státního zastupitelství tvrdí, že…

Co kupují turisté v Česku nejčastěji? Průzkum mezi lékárnami je zarážející

19.08.2018 11:00 Praha - Zahraniční turisté si v lékárnách v centru Prahy kupují z volného sortimentu nejčastěji…

V Česku jsou komáři nakažení západonilskou horečkou

18.08.2018 09:54 Praha - Západonilskou horečkou podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) letos zatím žádný Čech…

Nátlak, s odbory se jednat nebude. Babiše a Vojtěcha rozčílila stávková…

17.08.2018 15:09 Aktualizováno Praha - Odbory ve zdravotnictví a sociální péči dnes vyhlásily stávkovou pohotovost, žádají plošné…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama