Pojišťovny se dohodly s lékárnami. Klesnou marže, Vojtěch mluví o historickém úspěchu

Praha - Zdravotní pojišťovny se dnes dohodly s lékárnami na úhradách na příští rok. Více peněz dostanou lékárny za vydání receptu, sníží se ale marže na některé léky. Peníze na navýšení se našly v takzvaném cenovém předpisu, která ministerstvo zdravotnictví podle toho do příštího roku upraví.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Lékárny

Zisk lékáren je tvořen maržemi a takzvaným signálním výkonem za výdej receptu. Ten nahradil zrušené poplatky za recept, které platili pacienti. Nyní činí 13 korun, lékárnici žádali 22 korun. "Dnes se strany dohodly na kompromisu 18,50 Kč za vydaný recept, což bude znamenat asi 400 milionů korun," uvedl předseda Grémia majitelů lékáren Marek Hampel.

"Bude to na úkor snížené marže u nejnákladnějších, centrových léků. Ceny se sníží o dvě procenta," vysvětlil prezident České lékárnické komory (ČLnK) Lubomír Chudoba. Reálný nárůst je tak jen asi o 35 milionů korun, peníze ale zůstanou jen lékárnám a nebudou se dělit s distributory a výrobci jako dosud.

Pojišťovny se zástupci jednotlivých segmentů zdravotnické péče jednaly několik měsíců. Cílem bylo najít kompromis mezi požadavky na navýšení úhrad a možnostmi systému veřejného zdravotního pojištění, které pro příští rok počítá s 320 miliardami korun. Před dnešním dnem panovala dohoda ve 13 oblastech, včetně nemocniční péče, kde dosud dohoda nikdy nebyla. V posledních letech se obvykle s pojišťovnami dohodly jen menší segmenty, ostatní čekaly na takzvanou úhradovou vyhlášku. Pomocí ní ministerstvo zdravotnictví rozdělilo peníze v oblastech, kde dohoda nebyla uzavřena.

Fakt, že se nakonec dospělo k dohodám ve všech oblastech zdravotní péče, vítá ministerstvo i pojišťovny. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), který při zahájení jednání řekl, že dohodu upřednostňuje před vyhláškou, dnes na facebooku napsal, že je to "skutečně historický úspěch, který bude mít jednoznačně pozitivní vliv na pacienty a výrazně napomůže stabilizaci systému".

"Dohoda je cenná zejména v tom, že ukázala, že v klíčových otázkách českého zdravotnictví jsou schopni nalézt shodu zdravotní pojišťovny, ministerstvo zdravotnictví a poskytovatelé péče," okomentoval výsledek ředitel největší pojišťovny VZP Zdeněk Kabátek. Oficiálně končí dohodovací řízení v úterý.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na transplantaci plic čeká v Česku 60 lidí, 21 je po operaci

21.07.2018 15:28 Praha - Na transplantaci plic čekalo na začátku července v Česku 60 lidí. Nové plíce letos dostalo…

Česko válcuje svět. Má protivné doktory, ošetření se nedočkáte

18.07.2018 01:53 Aktualizováno Nemocnice a lékařská péče v České republice patří k těm nejkvalitnějším na světě. Ukázal to…

Nemocnici Na Františku dočasně povede primář chirurgů

17.07.2018 15:34 Praha - Pražskou Nemocnici Na Františku dočasně povede dosavadní primář chirurgického oddělení…

Když Česko zasáhne katastrofa: Jak funguje traumaplán a co to vlastně…

17.07.2018 13:29 Aktualizováno Po zřícení části budovy v Mikulandské ulici v centru Prahy aktivovala záchranná služba…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama