Pacient nad 200 kilo? Pro nemocnice zapeklitý problém, maroda přivezli i s gaučem

Praha - Nemocnice mají problémy s pacienty s váhou nad 200 kilogramů. Chybí manipulační technika, operační stoly s dostatečnou nosností i vyšetřovací přístroje. Podle ministerstva zdravotnictví by se mimořádně obézní pacienti mohli koncentrovat do dvou nemocnic, náklady na vybavení jednoho zařízení se odhadují na stovky milionů korun. Na dnešní tiskové konferenci ke Dni obezity to na dotaz ČTK řekl předseda České lékařské společnosti a poradce ministra zdravotnictví Štěpán Svačina.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

"Můj odhad je, že se s tím potýká asi jedna nemocnice týdně," uvedl. Podle něj často při převozu asistují hasiči, setkal se i s případy, kdy nemocného přivezli i s gaučem. "Sanitky pro jejich převoz v krajích jsou, ale nemocnice to řešit nedokáže," dodal.

Podle Svačiny není Česká republika tak velká, aby nebylo možné pacienta převézt do nemocnice, která je pro příjem obézních vybavená. "Myslím, že by stačila dvě centra. Náklady na vybavení včetně přístrojů by byly podle odhadů řádově stovky milionů korun," řekl.

Hmotnost se děli do kategorií podle Body Mass Indexu(BMI), který se zjednodušeně počítá jako váha děleno výškou v metrech na druhou. Výsledné číslo se podle věku a pohlaví zařadí do váhové kategorie. Ideální váha je do 25, nadváha do 30 a obezita se dělí do dalších stupňů po pěti bodech.

Přesná evidence o tom, kolik obézních v populaci je, neexistuje. "Víme, že s BMI nad 40 procent jsou asi dvě procenta populace," dodal Svačina. Průměrný Čech má podle dat Českého statistického úřadu mírnou nadváhu. Trpí jí 47 procent mužů a třetina žen, obézní je každý pátý muž a 18 procent žen.

Lékaři dlouhodobě upozorňují na rizika spojená s nadváhou a zejména s obezitou. Kombinace vysokého tlaku, zvýšeného cholesterolu a nadváhy je podle odborníků násobně nebezpečnější než jednotlivě. Častěji pak společně vedou k cukrovce druhého typu, infarktům a mrtvicím. Obézním hrozí také častěji nemoci ledvin. Lékaři na dnešní tiskové konferenci upozornili, že pomoci zejména diabetikům mohou operace ke zmenšení žaludku. U 80 procent nemocných vede ke zlepšení zdravotního stavu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku jsou komáři nakažení západonilskou horečkou

18.08.2018 09:54 Praha - Západonilskou horečkou podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) letos zatím žádný Čech…

Nátlak, s odbory se jednat nebude. Babiše a Vojtěcha rozčílila stávková…

17.08.2018 15:09 Aktualizováno Praha - Odbory ve zdravotnictví a sociální péči dnes vyhlásily stávkovou pohotovost, žádají plošné…

Tlak na vládu roste. Zdravotnické odbory vyhlásily stávkovou pohotovost

17.08.2018 11:48 Aktualizováno Praha - Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR dnes vyhlásil stávkovou pohotovost. chce,…

Škrtání volných úřednických míst? Ministerstvo zdravotnictví protestuje,…

17.08.2018 08:53 Praha - Ministerstvo financí (MF) plánuje zrušit celkem 2000 míst na různých resortech, a ušetřit…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama