Vládní protidrogový zmocněnec Vobořil končí. Co to znamená pro boj se závislostmi v Česku?

Komentář - Vládní protidrogový zmocněnec Jindřich Vobořil skončí po osmi letech ve své funkci. Muž, kterého chválili přední odborníci a experti se nyní podílí na dokončení vládní strategii, která obsahuje i boj s alkoholem a tabákem, ale i hazardem. Co znamená odchod Vobořila pro boj se závislostmi v Česku?

Přidejte svůj názor 1 komentář

Drogy

„Mám děti, žiji v Brně. Do Prahy neustále dojíždím a stěhovat se sem nechci. Ale mám zájem pomoct vybrat svého nástupce,“ uvedl dnes Vobořil. 

Jeho působení v úřadu experti hodnotí pozitivně.  „Jeho práci hodnotím jednoznačně pozitivně," uvedl Tomáš Zábranský z Kliniky adiktologie Univerzity Karlovy. 

I díky Vobořilovy je Česko hodnoceno jako premiant a i EU si pochvaluje spolupráci s naší zemí v oblasti boje se závislostmi. „Spolupráce s Českou republikou je excelentní. V současné podobě pokládáme český koordinační mechanismus za jeden z nejsilnějších v Evropě,“ uvedla v minulosti Kathryn Robertsová, Evropského monitorovacího centra pro drogy. 

Předloni Česko bylo pochváleno na shromáždění OSN o globální protidrogové politice za vyvážený přístup mezi léčbou, represí a prevencí. Česko má i díky tomu nejmenší počet závislých, kteří se nakazili virem HIV či žloutenkou typu C v důsledku závislostí. 

Vobořilův odchod nemohl být načasován hůře. Na úřadu protidrogového zmocněnce v současnosti vzniká nová strategie boje proti závislostem podle níž by v budoucnu měla postupovat vláda i ministerstva.

Strategie se však nedotkne jen nelegálních drog, ale bude se týkat alkoholu a tabáku. V této strategii by se také měl objevit růst spotřební daně na tyto výrobky, za což sám Vobořil čelil kritice tabákových firem. Součástí koncepce je i boj proti hazardu. 

„Pro nástupce pana Vobořila bude naprosto klíčové udržet stávající kurz. Všechny tyto závislosti je potřeba řešit dohromady, protože spolu souvisejí a přelévají se,“ uvedl Michal Miovský, přednosta adiktologické kliniky Univerzity Karlovy. 

V současné době je tedy možné, že se Vobořilovy nepodaří uskutečnit to, aby jeho návrh odhlasovala vláda v demisi a otazník dost možná visí i nad samotnou koncepcí. 

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co kupují turisté v Česku nejčastěji? Průzkum mezi lékárnami je zarážející

19.08.2018 11:00 Praha - Zahraniční turisté si v lékárnách v centru Prahy kupují z volného sortimentu nejčastěji…

V Česku jsou komáři nakažení západonilskou horečkou

18.08.2018 09:54 Praha - Západonilskou horečkou podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) letos zatím žádný Čech…

Nátlak, s odbory se jednat nebude. Babiše a Vojtěcha rozčílila stávková…

17.08.2018 15:09 Aktualizováno Praha - Odbory ve zdravotnictví a sociální péči dnes vyhlásily stávkovou pohotovost, žádají plošné…

Tlak na vládu roste. Zdravotnické odbory vyhlásily stávkovou pohotovost

17.08.2018 11:48 Aktualizováno Praha - Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR dnes vyhlásil stávkovou pohotovost. chce,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama