Soud přiznal pacientce nárok na drahé léky, aby nemusela držet dietu. VZP jde do mdlob

Praha - Městský soud v Praze přiznal osmileté dívce nárok na běžně nehrazené léky. Malá pacientka trpí fenylketonurií, její tělo neumí zpracovávat bílkoviny a musí držet velmi přísnou dietu. Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) může rozsudek ohrozit systém zdravotního pojištění. Roční náklady na lék jsou podle právníků řádově statisíce korun, podle VZP až 1,5 milionu.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Všeobecná zdravotní pojišťovna

"Díky výkladu zákona, který soud podal, se dětští pacienti dostanou k léčbě, kterou naléhavě potřebují, i když její cena není pro rodinu únosná," uvedl v tiskové zprávě Ondřej Dostál z advokátní kanceláře PwC Legal.

"Soud postupoval v rozporu s dlouhodobou judikaturou Ústavního soudu i s dalšími rozsudky v obdobných případech," řekl mluvčí VZP Oldřich Tichý. Pokud by se taková praxe rozšířila, může to podle něj vážně ohrozit ekonomickou stabilitu systému zdravotního pojištění.

Lék sapropterin pomáhá dětskému tělu odbourat látku fenylalanin, který vzniká štěpením bílkovin. Dieta, kterou musí nemocní dodržovat, ale podle odborníků nedodává zároveň dostatek živin. Dívka byla zařazená do klinické studie testování léku, kde lék dostávala zdarma, ta ale skončila. Podle pojišťovny soud lék dívce přiznal, "aby nemusela držet dietu". Hrazený je pro vážnější formy nemoci.

O tom, které léky budou z veřejného zdravotního pojištění hrazené, rozhoduje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). "Zákon o veřejném zdravotním pojištění počítá s výjimkami. V těchto případech, je-li poskytnutí zdravotních služeb jedinou možností z hlediska zdravotního stavu pojištěnce, je povinností zdravotní pojišťovny uhradit i zdravotní služby, které za běžných okolností nehradí," řekla na tiskové konferenci o bariérách v přístupu k léčbě minulý týden přednostka Ústavu veřejného zdravotnictví a medicínského práva 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Jolana Těšinová.

Pacienti se v takovém případě mohou obrátit na pojišťovnu, aby jim léčbu proplatila. "Aktuální případy ukazují, že přístup lékaře není vždy totožný s přístupem zdravotní pojišťovny. Řešení by nemělo být ponecháno na soudních sporech pacientů se zdravotními pojišťovnami, ale mělo by vyplývat z jednoznačných a předvídatelných zákonných pravidel garantujících rovný přístup ke zdravotní péči," dodala Těšinová.

Žádostí o proplacení takové výjimečné léčby řešily pojišťovny loni přes 21.500. vyhověly 90 procentům žádostí, náklady na ně překročily 1,5 miliardy korun.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pojišťovny příští rok dají víc lékařům s delší ordinační dobou, víc…

19.06.2018 17:33 Praha – Příští rok ocení zdravotní pojišťovny více lékaře s delší ordinační dobou nebo domácí péči…

Pojišťovny se dohodly s lékárnami. Klesnou marže, Vojtěch mluví o…

15.06.2018 15:24 Praha - Zdravotní pojišťovny se dnes dohodly s lékárnami na úhradách na příští rok. Více peněz…

Start e-neschopenek se odkládá, hrozil by masivní zásah do nemocenské

13.06.2018 10:32 Praha - Projekt elektronické neschopenky se dle očekávání odkládá, rozhodla o tom dnes vláda. V…

Návrat umístěnek? Lékaři z Ukrajiny dostanou v ČR přidělené místo, kde…

12.06.2018 11:15 Praha - Lékaři z Ukrajiny, kteří hodlají léčit v Česku, dostanou přidělené místo, kde budou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama