Přechodné zrušení pokut kvůli e-receptům? Senátní výbor návrh podpořil

Praha - Pokuty za nevydání povinného e-receptu nejspíš lékařům letos hrozit nebudou. Senátní ústavně-právní výbor dnes toto dočasné zrušení sankcí doporučil ke schválení beze změn.

Přidejte svůj názor

Senát ČR, ilustrační foto

Úpravu v novele lékového zákona o transfuzích má ještě posoudit zdravotnický výbor. Horní komora o novele rozhodne ve čtvrtek.

Přechodné zrušení pokut vychází z úpravy ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Návrh také předpokládá, že pokud by Státní ústav pro kontrolu léčiv do doby účinnosti novely zahájil s některým lékařem přestupkové řízení, bylo by ze zákona zastaveno.

Vojtěch senátorům řekl, že do konce května má jeho ministerstvo vládě předložit novelu týkající se lékového záznamu, která zajistí sdílení dat o tom, jaké léky pacientovi různí lékaři předepsali. Aplikace má od příštího roku zabránit vícečetnému předepisování stejného léku různými lékaři a vyloučit nevhodnou kombinaci léků.

Roční odklad sankcí za vystavení papírového receptu místo e-receptu už uvítalo Sdružení praktických lékařů. Má ale obavy, zda se fungování elektronického receptu během letošního roku zlepší, nadále je pro variantu nepovinného e-receptu. Tu ale poslanci odmítli a ze senátorů ji nikdo nenavrhoval. Senátoři ze zdravotnického výboru pouze upozorňovali na rozdíly z hlediska počítačového vybavení i zázemí - ambulantní lékaři jsou v tomto ohledu znevýhodněni oproti lékařům v nemocnicích.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dětská onkologie i po vyléčení způsobuje následky na celý život. Pacienti…

13.08.2018 11:49 Praha/Brno - V současné době fungují v tuzemsku pouze dvě kliniky zabývající se pozdními následky…

Na co nejčastěji umírali Češi? Před 100 lety byla situace zcela jiná než…

12.08.2018 19:47 Aktualizováno Praha - Zdravotnictví v českých zemích prošlo za uplynulých sto let překotným vývojem. V roce 1918…

Bič na šarlatány? Zákon zavede povinnou registraci léčitelů a náhradu za…

06.08.2018 16:48 Praha - Návrh zákona o léčitelství je připraven, nyní je ve vnitřním připomínkovém řízení. Norma by…

Počet diabetiků je alarmující, lidé o své nemoci ani netuší, říká odborník…

05.08.2018 09:36 Aktualizováno Počet diabetiků v české populaci stabilně stoupá, odborníci tvrdí, že hlavní příčinou je především…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama