Odvolání Němečka? Nemocnice v Ostravě neproplácela přesčasy, tvrdí ministr Vojtěch

Praha/Ostrava - Jedním z důvodů pro dnešní odvolání Svatopluka Němečka (ČSSD) z postu ředitele FN Ostrava bylo, že zařízení neproplácelo zaměstnancům odpracované přesčasy, museli si brát náhradní volno. Uvedl to dnes ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO).

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Svatopluk Němeček

Informace o pochybeních dostal Vojtěch podle svých slov od zaměstnanců a odborů z nemocnice. "Pokud jsou informace takto závažné a obrací se na mě přímo zaměstnanci, tak si myslím, že bych takové kroky měl dělat i jako ministr v demisi," řekl Vojtěch v České televizi s tím, že vylučuje, že Němečkovo odvolání mělo politickou objednávku.

"Všichni vědí, že jsem nebyl zrovna oblíbencem hnutí ANO. Možná kdyby to pan ministr poctivě řekl, že provedl politickou čistku, tak by to bylo férovější a slušnější," uvedl Němeček. Připomněl tak svoje spory s tehdy ministrem financí, dnes premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO), které řešila i koaliční rada minulé vlády ANO, ČSSD a lidovců.

Vojtěch dále řekl, že signály o problémech nemocnice dostával od počátku svého působení na ministerstvu. S vedením nemocnice ale nemluvil, což potvrdil i Němeček. Za nepravdivou také ministr označil informaci o tom, že ministerstvo řediteli povolilo pětinový úvazek ve vedení bohumínské městské nemocnice.

Podle ministra také došlo ve fakultní nemocnici k poklesu péče na některých odborných pracovištích jako je diabetologie, alergologie nebo revmatologie, na chirurgii podle Vojtěcha po odchodu klíčových odborníků o pětinu klesl počet operací. Kritizoval také to, že Němeček umožnil v areálu nemocnice vznik soukromé kliniky pro umělá oplodnění. "Nemocnice mohla tuto péči poskytovat sama a získat nějaké finanční prostředky navíc," dodal Vojtěch.

Němeček pochybení odmítá, důvody považuje za lži. Kritizoval také, že se o odvolání dozvěděl z médií. "Nedostal jsem odvolací dekret, takže ředitelem zůstávám, nicméně beru na vědomí záměr pana ministra," řekl v ČT. Pochybnosti má Němeček i o dočasně pověřeném řediteli, lékaři Evženu Machytkovi. "Trochu se bojím, jestli to zvládne. Je velmi nezodpovědné takto experimentovat," dodal.

"Kdyby mi pan ministr řekl, že má politické zadání od pana (premiéra Andreje) Babiše, že mě má odvolat, tak řeknu, co se dá dělat, jedeme dál. Ale tímhle způsobem s neustálým vymýšlením lživých důvodů to považuji za velmi trapné a z jeho strany nedůstojné," řekl ČTK Němeček. O dalším postupu se chce poradit s právníky.

Podle mluvčí ministerstva Gabriely Štěpanyové bylo odvolání v souladu se zákoníkem práce. "Dnes v ranních hodinách byl pověřeným zaměstnancem ministerstva zdravotnictví osobně seznámen s obsahem odvolání, a to za přítomnosti svědka. To vše je zdokumentováno v popisu průběhu předání písemnosti," uvedla mluvčí.

"Když jsem slyšel od pana ministra tyto konkrétní věci, tak je to ještě směšnější, než jsem si původně myslel," uvedl exministr. Pokud jde o přesčasy, považuje svůj postup za hospodárný. Nemocnice má podle něj dostatek personálu a mohla přesčasy řešit náhradními volny. "Kdybych toto nedělal, může mě obvinit, že se chováme nehospodárně," řekl Němeček. Navíc tvrdí, že kvůli proplácení přesčasů nezaznamenal stížnosti.

"Za druhé jsem se dozvěděl, že v areálu FNO je nějaké soukromé IVF centrum (centrum asistované reprodukce) a to je to vyvádění těch lukrativních věcí, tak to jsem se zasmál ještě více, protože tam skutečně v nájmu nějaké IVF je, ale nikoliv v budovách fakultní nemocnice, ale v nějakém soukromém subjektu, se kterým fakultní nemocnice nemá vůbec nic společného," řekl Němeček.

Odmítá i tvrzení o problémech chirurgie. Podle něj funguje velmi dobře. "Myslím si, že si tam možná přihřál polívčičku bývalý odvolaný přednosta chirurgie Pavel Zonča. Musel jsem ho odvolat kvůli hrubému porušení zákona o tkáních a buňkách a je to věc, kterou teď řeší policie," řekl Němeček. Více se k případu nechtěl vyjadřovat. Uvedl pouze, že Zonča je v úzkém kontaktu s Evženem Machytkou, který byl dočasně pověřen řízením nemocnice.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku jsou komáři nakažení západonilskou horečkou

18.08.2018 09:54 Praha - Západonilskou horečkou podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) letos zatím žádný Čech…

Nátlak, s odbory se jednat nebude. Babiše a Vojtěcha rozčílila stávková…

17.08.2018 15:09 Aktualizováno Praha - Odbory ve zdravotnictví a sociální péči dnes vyhlásily stávkovou pohotovost, žádají plošné…

Tlak na vládu roste. Zdravotnické odbory vyhlásily stávkovou pohotovost

17.08.2018 11:48 Aktualizováno Praha - Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR dnes vyhlásil stávkovou pohotovost. chce,…

Škrtání volných úřednických míst? Ministerstvo zdravotnictví protestuje,…

17.08.2018 08:53 Praha - Ministerstvo financí (MF) plánuje zrušit celkem 2000 míst na různých resortech, a ušetřit…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama