Lékárníci se zlobí: eRecepty zatím nepřinášejí úsporu, naopak zdržují

Praha - Lékárníci si stěžují na elektronické recepty. Podle nich zatím nepřinášejí proklamovanou úsporu zdravotní péče. Naopak je spíš zdržují od práce. Za první měsíc se vydalo 4,4 milionu eReceptů. Denně je to kolem 200.000. Asi pětinu receptů lékaři elektronicky nevydali.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Lékárny

Povinnost vydávat eRecept mají lékaři od letošního ledna. Ministerstvo zdravotnictví nebude první rok nikoho pokutovat za vydávání klasických receptů. Původně měla hrozit pokuta až dva miliony korun.

Lékárníci se dnes sjeli na svůj první celonárodní sněmu do Brna. Aleš Nedopil z Lékárny U Bílého lva v Říčanech novinářům řekl, že systém sice funguje, ale zdržuje. "Datový zápis na úložiště trvá někdy i minuty," uvedl Nedopil. Mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová kritiku odmítá, doba odezvy s centrálním úložištěm je podle ní zanedbatelná a trvá několik sekund.

Podle Nedopila může vzniknout problém při výpadku internetu u lékáren, které nemají záložní internet. "Prakticky se nedostanou k datům a možnosti zúčtování. Řešením je hluboce se zamyslet nad fungováním a podívat se do zahraničí, doplnit off-line režim a přinést efekt, který čekáme. To je úspora zdravotní péče, zamezení duplicit a kontrola interakcí. To by byl efekt, který by pocítili pacienti i české zdravotnictví," řekl Nedopil. Dodal, že tyto funkcionality se mají do systému dostat do dvou let.

Podle Štěpanyové mohou lékárníci zavolat při výpadku internetu na zvláštní linku, kde jim zaměstnanci Státního ústavu pro kontrolu léčiv ověří správnost eReceptu, a lékárník může lék vydat. Uznala, že bývalé vedení ministerstva zdravotnictví nepřipravilo projekt eReceptu se slíbenými funkcionalitami. Je to podle ní jeden z důvodů, proč ministr Adam Vojtěch (za ANO) prosadil roční odklad sankcí za nevystavení receptu. Roční lhůta umožní lékařům a lékárníkům seznámit se se systémem a ministerstvu doplnit funkcionality, dodala mluvčí.

Na sjezdu v Brně byl i David Gregor ze Zámecké lékárny Děčín. "Pacient si může vyzvedávat léky od různých lékařů a my zatím nevidíme kompletní medikaci. Nemůžeme vysledovat interakci. Ročně jsou desetitisíce hospitalizací kvůli špatné kombinaci léků," uvedl Gregor. Právě tomu má zamezit lékový záznam pacienta, díky kterému lékaři i lékárníci uvidí léky, které pacient bere od všech lékařů. Potom se zamezí dublování i špatným reakcím na léky. Ušetří tím jak zdravotnictví, tak se více ochrání lidské zdraví.

Kristýna Pilátová z lékárny z Votic na Benešovsku řekla, že s eReceptem zatím tak velké problémy nejsou, protože se nezapojili všichni lékaři. "Přechod z klasické na elektronickou preskripci je pozvolný. Bylo by ale nejzásadnější, kdyby ti, co systém zavádějí, si to vyzkoušeli v praxi. Systém trpí tím, že to dělá někdo, kdo o tom v praxi moc neví. Potom tam vznikají aspekty, se kterými se nepočítalo," dodala Pilátová.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku jsou komáři nakažení západonilskou horečkou

18.08.2018 09:54 Praha - Západonilskou horečkou podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) letos zatím žádný Čech…

Nátlak, s odbory se jednat nebude. Babiše a Vojtěcha rozčílila stávková…

17.08.2018 15:09 Aktualizováno Praha - Odbory ve zdravotnictví a sociální péči dnes vyhlásily stávkovou pohotovost, žádají plošné…

Tlak na vládu roste. Zdravotnické odbory vyhlásily stávkovou pohotovost

17.08.2018 11:48 Aktualizováno Praha - Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR dnes vyhlásil stávkovou pohotovost. chce,…

Škrtání volných úřednických míst? Ministerstvo zdravotnictví protestuje,…

17.08.2018 08:53 Praha - Ministerstvo financí (MF) plánuje zrušit celkem 2000 míst na různých resortech, a ušetřit…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama