Co čeká zdravotnictví? Kandidát na ministra Vojtěch prozradil plány

Praha - Na zámku v Lánech se dnes s prezidentem Milošem Zemanem sešel adept na ministra zdravotnictví Adam Vojtěch. Nedostatek zdravotních sester hodlá řešit zvyšováním jejich platů. Pokud se nepodaří odložit povinnost vydávat e-recepty, bude chtít, aby kvůli nim lékaři nebyli v prvním roce sankcionováni.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ministerstvo zdravotnictví

Vojtěch schůzku se Zemanem označil za věcnou a pozitivní, řešili na ní problémy českého zdravotnictví.

Jako první věc v úřadu chce Vojtěch řešit zavedení elektronického receptu. Lékaři by měli eRecepty vydávat od začátku roku. Vojtěch poznamenal, že státní správa nebyla schopna systém připravit a následky by neměli nést lékaři. Pokud se proto nepodaří systém odložit, což vzhledem k času neví, zda je možné, bude usilovat o to, aby první rok nebyly doktorům v souvislosti s touto povinností udělovány pokuty.

Kandidát na ministra se chce věnovat také úhradě zdravotnických prostředků z veřejného zdravotního pojištění. Ministerstvo musí do konce příštího roku připravit novelu zákona, protože tu dosavadní zrušil letos v červnu Ústavní soud. Vojtěch by se chtěl zaměřit i na měření kvality nemocnic, aby pacienti věděli, kde se jak léčí.

V oblasti nákupu léků a zdravotnických prostředků Vojtěch podporuje hromadné nákupy, čímž by se podle něj vyřešila i problematika kritizovaných zpětných bonusů. Nemocnice totiž za své odběry dostávají dosud často od dodavatelů finanční bonus. Drahé léky by podle Vojtěcha mohly společně nakupovat zdravotní pojišťovny.

Nově nastavit je podle budoucího ministra nutné také úhrady akutní lůžkové péče. Nový systém jejich hodnocení, takvaný DRG restart, by měl fungovat nejpozději v roce 2020. Podle prvních odhadů Ústavu zdravotnických informací a statistiky, který nový systém připravuje, by mělo jít nemocnicím asi o 30 miliard korun víc, než dostaly loni.

Se Zemanem kandidát do čela ministerstva zdravotnictví hovořil také o otázce dlouhodobé péče. Vojtěch věří, že ve spolupráci s pravděpodobnou ministryní sociálních věcí Jaroslavou Němcovou (ANO) se podaří připravit projekt a legislativu pro koncepční řešení dlouhodobé péče.

Dalším bodem rozhovoru byl podle Vojtěcha nedostatek personálu. Kandidát na ministra poznamenal, že je na místě problém řešit zvyšováním platů zdravotních sester ve zdravotnictví i v sociální péči. Vojtěch na otázku novinářů řekl, že poplatky či spoluúčast pro něj nyní nejsou aktuálním tématem. Úspory chce nejprve hledat uvnitř systému. Při práci na ministerstvu se chce opírat o názor lékařské veřejnosti, konzultovat chce s Českou lékařskou společností Jana Evangelisty Purkyně.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko válcuje svět. Má protivné doktory, ošetření se nedočkáte

18.07.2018 01:53 Aktualizováno Nemocnice a lékařská péče v České republice patří k těm nejkvalitnějším na světě. Ukázal to…

Nemocnici Na Františku dočasně povede primář chirurgů

17.07.2018 15:34 Praha - Pražskou Nemocnici Na Františku dočasně povede dosavadní primář chirurgického oddělení…

Když Česko zasáhne katastrofa: Jak funguje traumaplán a co to vlastně…

17.07.2018 13:29 Aktualizováno Po zřícení části budovy v Mikulandské ulici v centru Prahy aktivovala záchranná služba…

Financování českého zdravotnictví je neudržitelné? OECD má řadu výhrad

16.07.2018 16:01 Praha - České zdravotnictví si podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama