Odklad eReceptu Sněmovna schvalovat nebude

Praha - Občanští demokraté neuspěli dnes ve Sněmovně s návrhem, aby poslanci mohli už příští týden schvalovat možný odklad zavedení povinných elektronických receptů.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Lékaři

Pro odklad chtěla část poslanců využít technickou vládní novelu, která rozšiřuje podle evropských předpisů vymezení správné výrobní praxe pro transfuzní zařízení. Sněmovna ale nakonec dala zdravotnickému výboru na její projednání delší čas. Vláda přitom původně žádala, aby dolní komora technickou předlohu schválila zrychleně už v úvodním kole.

Ministerstvo zdravotnictví trvá na povinné elektronizaci předpisů na léky od ledna. ODS už předložila samostatnou novelu o odkladu zavedení povinnosti na rok 2023. Obdobnou normu s kratším odročením by mohl podat Senát. Ani jedna z nich se ale s největší pravděpodobností nestihne přijmout včas. "Díky vašemu rozhodnutí už to prostě nebude," soudí předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

O eReceptu se v dolní komoře rozproudila rozsáhlá debata. "Systém dramaticky zvýší transparentnost, má ušetřit peníze," řekl končící ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD). Odmítl argumenty o špatné přípravě, o zapojení do systému podle něho požádalo 47.300 lékařů z celkového počtu 53.000 včetně stomatologů. Jeho pravděpodobný nástupce Adam Vojtěch (ANO) podotkl, že odklad by znamenal vyhazování peněz státu a znevážení lékařů, kteří se připravili. Odklad by podle něho znamenal hození systému do koše.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na transplantaci plic čeká v Česku 60 lidí, 21 je po operaci

21.07.2018 15:28 Praha - Na transplantaci plic čekalo na začátku července v Česku 60 lidí. Nové plíce letos dostalo…

Česko válcuje svět. Má protivné doktory, ošetření se nedočkáte

18.07.2018 01:53 Aktualizováno Nemocnice a lékařská péče v České republice patří k těm nejkvalitnějším na světě. Ukázal to…

Nemocnici Na Františku dočasně povede primář chirurgů

17.07.2018 15:34 Praha - Pražskou Nemocnici Na Františku dočasně povede dosavadní primář chirurgického oddělení…

Když Česko zasáhne katastrofa: Jak funguje traumaplán a co to vlastně…

17.07.2018 13:29 Aktualizováno Po zřícení části budovy v Mikulandské ulici v centru Prahy aktivovala záchranná služba…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama