eRecepty by neměly být povinné. Spor může dospět až k Ústavnímu soudu, tvrdí Kubek

Praha - Na dnešním sjezdu České lékařské komory (ČLK) zazněla kritika eReceptů. Neměly by být povinné. Mnoho lékařů, zejména těch starších, kvůli nim skončí a není za ně náhrada. Uvedl to prezident ČLK Milan Kubek.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Lékaři

Komora podle něj není obecně proti elektronizaci zdravotnictví, ke zvolené podobě eReceptů však má řadu výhrad. Lékaři se obávají o spolehlivost systému. Podle ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Zdeňka Blahuty je systém dostatečně kapacitní a v poslední době nezaznamenal žádné výpadky. "To není pravda," ozvalo se v reakci na Blahutovo tvrzení z mnoha míst v sále.

Elektronické recepty jsou nyní dobrovolné, ovšem od 1. ledna příštího roku budou povinné. Pacient by podle Kubka měl mít možnost volby, zda přijme klasický, anebo elektronický recept. Stejnou možnost volby chce komora i pro lékaře.

Kubek předpokládá, že pacienti se kvůli eReceptům budou obracet na ombudsmanku a že dříve nebo později problematiku dostane na stůl Ústavní soud.

Podle ČLK má elektronizace smysl, pokud přináší přidanou hodnotu, šetří lékařům čas, nevytváří dodatečné náklady, chrání osobní údaje. Dále musí být aplikace uživatelsky přiměřeně přátelská. "Ani jednu z těchto podmínek elektronické recepty tak, jak jsou zaváděny, nesplňují," řekl Kubek. Doufá, že alespoň některé připomínky komory zohlední prováděcí vyhláška. Zmínil například výjimky pro záchranku, první pomoc nebo návštěvní službu.

Elektronické recepty kritizuje také Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně. Společnost stejně jako komora poukazuje na to, že elektronické recepty zatím nebudou mít původně slibované funkce. Chybí takzvaný lékový záznam, tedy seznam všech léků, které má pacient předepsané, přístupný pro všechny jeho lékaře.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dětská onkologie i po vyléčení způsobuje následky na celý život. Pacienti…

13.08.2018 11:49 Praha/Brno - V současné době fungují v tuzemsku pouze dvě kliniky zabývající se pozdními následky…

Na co nejčastěji umírali Češi? Před 100 lety byla situace zcela jiná než…

12.08.2018 19:47 Aktualizováno Praha - Zdravotnictví v českých zemích prošlo za uplynulých sto let překotným vývojem. V roce 1918…

Bič na šarlatány? Zákon zavede povinnou registraci léčitelů a náhradu za…

06.08.2018 16:48 Praha - Návrh zákona o léčitelství je připraven, nyní je ve vnitřním připomínkovém řízení. Norma by…

Počet diabetiků je alarmující, lidé o své nemoci ani netuší, říká odborník…

05.08.2018 09:36 Aktualizováno Počet diabetiků v české populaci stabilně stoupá, odborníci tvrdí, že hlavní příčinou je především…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama