Lékaři odcházejí z nemocnic do ambulancí. Je to fajnovější práce, tvrdí ministr

Praha - Lékaři z nemocnic odcházejí do soukromých ambulancí, láká je kratší pracovní doba a méně náročná práce. Uvedl to dnes ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD), který tak obhajuje navýšení plateb do nemocnic.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Nemocnice Motol, ilustrační foto

"Pravdou je, že lékaři nám hlasují nohama a odcházejí do ambulancí. Nemáme absolutně opačný přístup, že by odcházeli do nemocnic, protože tam je to lehčí a fajnovější práce," řekl Ludvík.

Poslední data podle něj ukazují, že je v Česku asi 41.000 lékařských úvazků. "To je i na evropské poměry nadstandardně vysoké číslo. Tak jak to, že nám chybí? A jak to, že jsou koncentrováni kolem velkých nemocnic?" dodal ministr.

Podle něj bude nutné zařídit, aby lékaři šli i na venkov a do malých měst. Některých zemích západní Evropy je podle Ludvíka nařízeno, že lékaři musí sloužit v nemocnicích. "A když chtějí volné místo, tak je prostě jenom na venkově," dodal ministr.

Podle Jaroslavy Kunové, předsedkyně Asociace nemocnic ČR, která zastupuje velké fakultní nemocnice, zaměstnávají nemocnice lékaře-specialisty, kteří jsou při léčbě pacienta nezastupitelní, a to i nejnáročnějšími metodami a léky. "Pokud tito lékaři odejdou z nemocnic, pak se všichni musíme obávat, že nebude, kdo by nás ošetřil. Proto tyto lidi musíme podpořit," uvedla. Podle ní ale i tito odborníci odcházejí do ambulancí. "Protože vidí, že by se tam měli lépe, než je náročný režim v nemocnicích," dodala.

Ještě větší problém je v malých nemocnicích, uvedl Edvard Solich, předseda Asociace českých a moravských nemocnic, která zastupuje 130 nemocnic v regionech, "Nemocnice jsou v situaci, kdy politickým rozhodnutím bylo deklarováno navýšení platů. A my, jako managementy nemocnic, jsme to museli udělat. Už několik let po sobě jsme všechno navýšení dali do mezd," řekl.

Nesrovnatelné je podle protestujících praktiků srovnání příjmu ordinace, který je průměrně 170.000 korun měsíčně, se mzdou lékaře v nemocnici. Ordinace má podle nich náklady na provoz, platí zdravotní sestru, účetní nebo materiál. Průměrný plat lékaře specialisty ve státních zdravotnických zařízeních byl podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí v minulém roce 71.199 korun. Mzda specialisty v soukromém zařízení v průměru 49.639 korun.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Němcová chce rychle dovézt 1000 zdravotních sester z Ukrajiny

21.06.2018 19:06 Praha - V sociálních službách by měli co nejdříve začít pracovat zdravotní sestry z Ukrajiny. Česko…

Transparentnost prodraží české zdravotnictví? Firmy stopnou bonusy a slevy…

20.06.2018 21:19 Praha - Exministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) dnes varoval, že transparentnost české…

Pojišťovny příští rok dají víc lékařům s delší ordinační dobou, víc…

19.06.2018 17:33 Praha – Příští rok ocení zdravotní pojišťovny více lékaře s delší ordinační dobou nebo domácí péči…

Pojišťovny se dohodly s lékárnami. Klesnou marže, Vojtěch mluví o…

15.06.2018 15:24 Praha - Zdravotní pojišťovny se dnes dohodly s lékárnami na úhradách na příští rok. Více peněz…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama